Co naznačují výsledky voleb?

Táborský deník 22.10.2014 napsal, že v Soběslavi zřejmě ani nezafouká. Upřesnil, že ani v Soběslavi nenastávají po volbách žádné zásadní zvraty, které by měly situaci na zdejší radnici změnit. „Vyjasnili jsme si naše představy a v podstatě jsme se domluvili s nezávislými, sociálními demokraty i KDU-ČSL,“ říká starosta Jindřich Bláha.”

Vypadá to tak. Domluvili se. Spolu a asi proti ostatním. Budoucí vládnoucí koalice složená z vládních i nevládních stran zřejmě nehodlá příliš spolupracovat s opozicí takto automaticky vytvořenou z ANO, Pirátů pro Soběslav a KSČM s celkem 6 mandáty. Domluvili se. Zda hodlají zastupovat i zájmy té skoro jedné třetiny voličů, kteří volili jinak, se poprvé ukáže na  volebním jednání zastupitelstva. Ve slušné společnosti by v radě města měly být zastoupeny volební strany podle výsledků voleb. “Opozici” by měly náležet dva posty v radě. Předseda kontrolního výboru by měl být z opozice a ve finančním výboru by opozice měla mít dostatečné zastoupení. Uvidíme 7.11.

Kdysi v republice rozdělovalo politickou scénu ostré pravolevé vidění. Jedni umíněně tvrdili, že “tráva je zelená”, kdežto druzí oponovali tvrzením, že “voda je přece mokrá”. Dohodnout se nemohli, pravdu druhého neuznávali. Každý z táborů přitom reprezentoval přibližně polovinu obyvatel republiky. Občas jakýsi přeběhlík misku vah překlonil na tu či onu stranu. To bylo kdysi. Dnes na komunální úrovni vznikají koalice napříč politickým spektrem a bez ohledu na politické rozdělení ve státě. V Soběslavi vznikla koalice ze strany nevládní i vládních stran. Nevládní ODS aspiruje na starostu, vládní strana ANO zůstává v opozici. Piráti pro Soběslav se nekloní ani k levé, ani k pravé straně politického spektra. Chtějí směřovat dopředu. Není tedy čas, aby i budoucí vládnoucí koalice také směřovala dopředu a rozhodovala v zájmu všech občanů?

Nevládní ODS + NK dosáhla v Soběslavi značného úspěchu. Její více než 21 procentní úspěch je vysoko nad průměrem ve státě. Ona však volby nevyhrála. Vyhrála strana Nejsme stranou. Podle vyjádření v tisku její lídr nechce kandidovat na starostu a nepřevezme tak přímou zodpovědnost za řízení města. Celé její volební vítězství tak vzbuzuje určité rozpaky.

Lidé údajně volili osvědčené osobnosti. Možná tomu napomohl i podivný anonymní leták s názvem: “Zaslouží si stávající vedení opět vaše hlasy?” Leták výrazně vyzdvihující úspěchy soběslavského vedení a tupící vedení veselské. Na konci se místo podpisu uvádí: “Převzato od veselských občanů”. Zdá se, že přebírající autor byl zatraceně dobře informován o investovaných objemech v Soběslavi. Ani srovnání nebylo příliš objektivní. Například při velebení soběslavského webu autor trochu zapomněl na jeho informační hodnotu. Zatímco veselský web uveřejňuje celé zápisy z jednání zastupitelstva, soběslavský uvádí jen neautorizovaný výpis ze zápisu nazvaný usnesení, což občanovi mnoho informací nepřinese. Anonymní leták jakoby kritizující veselské vedení byl však roznášen v Soběslavi. Tady veselští voliči nebydlí. Leták byl spíše svérázným vzkazem soběslavským voličům. Nikoho z autorů zřejmě nenapadlo, že anonymní leták v době voleb porušuje zákon a policie by měla po autorovi pátrat.

Volební boj skončil. Doufáme, že další vývoj bude směřovat ke spolupráci všech volebních stran ku prospěchu města nehledě na stranické/nestranické zájmy, i když to první kroky příliš nenaznačují. Můžeme hovořit pouze za Piráty pro Soběslav. Budeme se snažit být konstruktivní ne destruktivní opozicí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..