Aktuální web

Soběslav má nový web

Město Soběslav se krátce před volbami dočkalo nových webových stránek. Ty předešlé našemu městu sloužili více než 10 let a již delší dobu nesplňovaly moderní trendy. V době svého vzniku však internet ještě nebyl  nedílnou součástí našich životů, jako je tomu dnes.

Město si nemůže udělat stránky zcela podle sebe. V první řadě musí splnit zákonné požadavky, kterými jsou

  1. Zveřejnění povinných informací (obec je povinna zveřejnit informace o obci jako např: název, organizační struktura, kontaktní údaje, bankovní spojení, rozpočet v aktuálním a předchozím roce…)
  2. Elektronická podatelna – e-mail či elektronický systém sloužící k navázání kontaktu s obcí.
  3. Elektronická úřední deska – musí obsahovat stejné informace jako tradiční úřední deska
  4. Web musí být přístupný pro zdravotně postižené občany – web musí splňovat požadavky a musí být kompatibilní se systémy, které používají hendikepovaní návštěvníci webu (systémy pro čtení textu, brailovo písmo…)

Předchozí web byl v některých bodech hodně na hraně, na úřední desce jsme toho příliš nenašli. Hlavní nevýhodou předchozího webu byla jeho nepřehlednost. Spousta důležitých věcí byla kdesi schovaná pod odkazy či na webu prostě nebyla. Poslední roky se administrátoři o web téměř nestarali, a to jak po stránce funkčnosti, tak po stránce obsahové.

Současný web je jiný. Je přehledný, dobře strukturovaný. Plzeňská společnost Galileo Corporation, která web vytvořila, má s podobnými weby zkušenosti. Najít základní informace či kontakty je nyní velice snadné. Web je postavený na modulárním redakčním systému, který nabízí doposud nedostupné funkce jako například kalendář akcí či podpora více jazyků (momentálně je funkční jen čeština).

Někdy se nezadaří, webové stránky města z 26 února 2014

Alfou i omegou každého webu je ale jeho obsah. Informace, které očekáváme. Návštěvníky webu můžeme rozdělit do tří kategorií podle jejich požadavků a očekávání…

    • Občan – kulturní a společenské dění, úřední hodiny, otevírací doba lékaře, obecné dění ve městě, informace z jednání zastupitelstva…
    • Podnikatel – informace o veřejných zakázkách, informace z jednání zastupitelstva, úřední hodiny…
    • Turista – možnost ubytování, turistické cíle, kulturní program města…

Obsah nového webu vychází z toho starého, většina stránek či celých rubrik je tedy nyní obsahově prázdná. Naplnit web kvalitními informacemi nelze stihnout do voleb, ani do konce roku. Nový web lze vytvořit za pár dní, jeho obsah se ale tvoří léta a uživatelé se vrací jen na weby, které jim mohou něco nabídnout. O některé rubriky jsme nyní ochuzeni, jde například o obsah záložky Dotazy a odpovědi, minimálně aktuální dotazy mohly zůstat. Uvidíme, třeba se jich ještě dočkáme.

Internet

V Soběslavi jsou kromě webu ještě dva zdroje informací pro občany, a to městský rozhlas a měsíčník Hláska. Jenže nejlepší informace je aktuální informace a tu jednodenní hlášení či tištěný černobílý měsíčník neposkytnou. Proto by bylo vhodné web města využít nejenom pro aktuality, ale také pro články.

Současný svět internetu je ovládán sociálními sítěmi. Účet na některé z nich má podstatná část uživatelů internetu. Provázání webu a sociálních sítí je dnes běžnou záležitostí, obě platformy se skvěle doplňují a mohou přinést nové uživatele. Ovšem opět za předpokladu kvalitního obsahu.

Jedním z bodů, který bychom jako piráti chtěli prosadit, je zavedení transparentních účtů města a účtů městem zřízených organizací. K přístupu k těmto účtům se web přímo nabízí.

Netuším, jaké byly požadavky města a cenový limit pro nové internetové stránky. Jedním z programů Pirátské strany je prosazování open-source programů, jejichž používání je zdarma. Pro obecní web lze použít open-source redakční systémy typu Jomla, Drupal či WordPress.

Web města Soběslavi není jediným webem našeho města. Organizace spravované městem mají většinou vlastní stránky. Přitom centralizací některých webů do jednoho by město mohlo ušetřit, a to nejenom za provoz, ale i za další rozvoj webu. Momentálně máme tyto weby městských institucí: Správa města Soběslavi, Kulturní dům, kino, bazén, Senior dům, Správu lesů města Soběslavi, knihovna, MŠ Duha, MŠ Soběslav, ZŠ Komenského a ZŠ E. Beneše.

Soběslav se po letech konečně dočkala dobrých internetových stránek. Jak bude ale využit jejich potenciál, to se dozvíme až po volbách. Třeba se jednou dočkáme článků s kvalitními obsahy, kvůli kterým bude stát za to stránky navštěvovat. Třeba přitom ani nebudeme muset web sledovat a informace se dozvíme z naší sociální sítě. Pokud se podaří vytvořit funkční web, který se naučí používat občané města, usnadníme tím jejich cestu k informacím a zároveň ušetříme čas zaměstnancům města (úředníkům či pracovníkům informačního střediska).

Web v roce 2014

Web v roce 2001

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..