Transparentní ministerstvo

Ministerstvo financí vytvořilo nový web Otevřená data Ministerstva financí ČR, který má sloužit občanům k základním informacím o státním rozpočtu, daních či hazardu. Web se nezabývá jen hospodařením České republiky, detailně jsou zde zveřejněny údaje o provozních nákladech ministerstva financí, jeho fakturách či seznamu dotací a uzavřených smlouvách.

Podle náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta se tak stalo vůbec prvním ministerstvem v Česku, které taková data zveřejnilo. Mezi zveřejněnými daty je i rozpočet, který už není zveřejňován ve formátu PDF, ale formou tabulky ve formátu XLS. Všechny dokumenty budou zveřejňovány ve strojově čitelném formátu a budou pravidelně aktualizovány.

Každý si jistě myslí, kolik desítek či set milionů takovýto systém stál. Dle vyjádření mluvčího ministerstva jsou náklady na systém prakticky nulové. Naopak díky zvýšení transparentnosti ministerstvo v příštích letech zcela jistě výrazně ušetří.

Z technického hlediska web využívá otevřeného softwaru, konkrétně je postaven na platformě Drupal s využitím modul DKAN.

A co lze zjistit o Soběslavi? V kapitole, která je pro současného ministra financí dosti důležitá a to téma hazardu lze najít seznam všech aktuálně povolených výherních automatů. V Soběslavi tak najdeme 34 strojů šesti společností umístěných v sedmi provozovnách. Okolní města jsou na tom podobně, Veselí nad Lužnicí (33), Bechyně (31), Sezimovo ústí (25), Planá nad Lužnicí (6). Naopak městem hazardu je Tábor s 342 povolenými přístroji. Z oblasti financí lze také zjistit spoustu zajímavých informací.

otevrena_data_web

Web je vskutku podařený a do budoucna s ním má Andrej Babiš a jeho ministerstvo financí mnohem větší plány. Uvidíme čeho se ještě dočkáme, každopádně pro ostatní ministerstva a další státní instituce jde příkladem.

Zdroj: Parlamentní listy, Zpravy – Aktualne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..