Dobří andělé se vracejí

Bedlivému oku občanů Soběslavi neuniklo podzimní zmizení dvou soch před průčelím předsíně kostela svatého Marka. Obě sochy pocházející z bývalého hřbitova, který obklopuje kostel sv. Marka, se vrátily –  ne v původní, ale dokonce v lepší kondici. Doba jejich nepřítomnosti totiž nebyla zapříčiněna činem kriminálním (jak mnozí spekulovali), ale byla využita k restaurátorskému zásahu.

Dle dostupných informací byl anděl vytesaný z pískovce opatřen vápenným nátěrem, po jehož sejmutí ovšem vynikly veškeré kazy materiálu, takže úvahy o zvažované variantě návratu v podobě kamene zbaveného povrchové úpravy byly opuštěny. Snad právě díky konzervaci povrchu vápnem byla socha vzhledem k expozici povětrnostním podmínkám v až nezvykle dobrém stavu a uzavření povrchu pískovce nátěrem ochránilo kámen před dešťovou vodou i škodlivými vlivy ovzduší, které způsobují destrukci pískovce.

DSC_3045

Nová povrchová úprava působí nezvykle nově, a to až natolik, že vzbuzuje otázky, zda se nejedná o repliku. Déšť a vítr jistě brzy sochám dodají přirozenou patinu.

Oproti tomu druhá náhrobní plastika, obelisk s kompozicí ukřižování, byla v podstatně horším stavu. Krom kříže a bosovaného zadního plánu jsou zřetelné pouze fragmenty, zachovala se jen část draperie Panny Marie pod křížem, tělo ukřižovaného Krista i případné další postavy jsou zřetelné pouze zlomkovitě. Pokus rekonstruovat původní podobu by byl spíše fikcí než podloženým záměrem, a tak byl pouze konzervován dochovaný stav a zdůrazněny zachované detaily jako například nápis na soklu.

V sobotu 13/12/2014 proběhla na místě poslední fáze fixace soch. Restaurování obou funerálních skulptur bylo financováno z fondů Ministerstva kultury.

Zmizení soch má tedy tentokráte happyend a navrátivší se dobrý anděl zdraví od třetí adventní neděle kolemjdoucí svým laskavým úsměvem – ať jdou do školky, spěchají do práce, nebo do pekárny pro chleba. Nechť mu jeho rozdávání optimismu dlouho vydrží!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..