Hazard je droga

Závislost na hazardní hře patří ke stejně závažným závislostem, jako je závislost na drogách nebo alkoholu. Zprvu to začíná nenápadně, zájem o sázky, půjčování peněz a postupně hra narušuje každodenní život. Během pár hodin je gambler schopen prohrát celou výplatu, ztratí zájem o rodinu a zaměstnání. Myslí jen na hru. Postupně má gambler tendenci obviňovat z odpovědnosti za své neštěstí druhé. Lituje se, propadá depresi a beznaději. Statistiky uvádějí, že jeden gambler negativně ovlivní životy dvanácti dalších lidí.

 V Soběslavi jsou herny povoleny na šesti místech. Jedná se o 38 povolených výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů. První výherní automaty se dostaly do provozu před sto lety v USA a byly čistě mechanické. Říkalo se jim „jednoruký bandita“ podle páky, kterou jste uvedli stroj v činnost. Novější automaty už řídil procesor, který přesně hlídá, kolik vyhrajete nebo spíš prohrajete. Do dokonalosti je systém doveden u videoloterijních terminálů, které jsou napojeny na centrální server, kde se vyhodnocují výhry-prohry a každá podezřelá výhra je okamžitě zkoumána. Všechny druhy automatů spojuje jeden princip. Oškubat hráče a vydělat majiteli – samozřejmě vše podle zákona.
Zápory hazardu už jsme si napsali, pro město jsou ale pozitivní příjmy z nich, které se za poslední roky znásobily a jsou v řádech milionů, a proto (možná?) radní v některých městech váhají, zda hazard zakázat úplně, jak jim to umožňuje nedávný výrok Ústavního soudu.

Stojí tenhle zisk za to? Vedlejšími efekty hazardu jsou nabalování kriminality (krádeže, zpronevěry, podvody, loupeže, korupce), neschopnost splácet dluhy, snížení produktivity práce, bezdomovectví, rozvrat rodin, negativní vliv na duševní i fyzické zdraví (často kombinované se závislostí na alkoholu) a v poslední řadě praní špinavých peněz přes herny.
Největším problémem je proti „civilizované“ Evropě extrémní počet hracích automatů v přepočtu na obyvatele a velmi benevolentní zákony týkající se hazardu. V ČR je počet hracích automatů 6,5 krát vyšší než v celé EU dohromady!

Ministerstvo financí v současné době pracuje na změnách zákonů týkajících se hazardu. V městech do 10 tisíc obyvatel by měly být maximálně dvě herny a stanovena maximální částka, kterou je možné za určitou dobu na přístrojích prohrát. Další změnou by mohlo být zavedení centrálního monitorovacího systému, jako je například v Itálii, kde musí být každý hráč zaregistrován. Systém automaticky spravuje data, zamezuje daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Zdroje:
http://data.blog.ihned.cz/c1-59883430-kompletni-mapa-hazardu-kolik-hracich-automatu-je-ve-vasi-ctvrti-a-kde-lezi-ceske-las-vegas
http://technet.idnes.cz/vyherni-automaty-vas-vzdy-okradou-dtk-/veda.aspx?c=A140415_143930_veda_kuz
Vyhláška o rozmístění loterijních zařízení
Rozpočty Soběslav
Přehled povolených zařízení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..