Jarní kácení v Soběslavi

V posledních měsících probíhá po celém městě masivní údržba veřejné zeleně. Jiří Rozum z odboru Životního prostředí na webových stránkách informuje, že kácení probíhá především v parcích či blízkosti chodníků. Největší probíhá v místě budoucích parcel u kotelny, kde bylo doposud poraženo několik desítek stromů a dalších náletových dřevin.

Další místa, kde je patrné, že se kácelo, jsou mezi sídlištěm Na Ohradě a železnicí. Webové stránky města informují,  že v další fázi má ještě dojít k odstranění sedmi stromů v parku U domečku a jednoho z největších stromů v parku U hlásky. Dle Jiřího Rozuma nad lípou leží velký otazník. Ve kmeni tohoto statného a dosud vitálního stromu se nachází rozsáhlá otevřená dutina s výškou přesahující 5 metrů. V těchto dnech zpracovává odborná firma znalecký posudek, na jehož základě bude rozhodnuto o dalším osudu tohoto stromu.

DSCN0921

Bohužel jeho zpráva neudává, o které stromy se jedná, a tak jsme vyrazili do města. Najít stromy naštěstí není těžké, jelikož jsou barevně označeny. V parku U domečku jsme však označených stromů našli devět.

domecek kaceni

V severní části jde vesměs o stromy podél staré asfaltové cesty. V jižní části jde o tři stromy podél malého domečku. Stromy na mapce označené jako 5 a 9 jsou výrazně tenčí stromy, které tu nepřekáží ani nikoho neohrožují.

Doufejme, že posudek dopadne dobře a některé stromy nám ještě pár let budou dělat radosti. Pokud ne, tak se na jejich místech snad dočkáme nové výsadby.

A co vy, myslíte si že je opravdu nutné tak razantní kácení u Domečku a poražení majestátní lípy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..