SOBĚSLAV – Až u Nejvyššího správního soudu skončil incident z 19. září 2015, kdy během Soběslavských slavností vykázala městská policie od hradu zastupitele Martina Kákonu s petiční akcí Pirátské strany. Piráti sbírali podpisy pod petici za lepší řešení centra města a požadovali vypsání architektonické soutěže. Strážníci zastupitele od stánku odvedli, město argumentovalo tím, že slavnosti Piráti zneužili pro politickou akci. Martin Kákona pak měl dostat v přestupkovém řízení pokutu dva tisíce korun a případ skončil u krajského soudu.
Krajský soud už před více než rokem rozhodl, že zásah městské policie byl nezákonný a město má žalobci Martinu Kákonovi zaplatit 8 800 korun na náklady řízení. Podle soudu k výkonu petičního práva není třeba povolení státního orgánu a nelze ho ani vnímat jako zábor veřejného prostranství. S tímto rozsudkem se ale nesmířilo město a podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. „I když krajský soud rozhodl, že zásah strážníků byl nezákonný, tak to ale město neodradilo v dalších krocích proti opozici.
Městští právníci vymýšlejí stále nové záminky, jak opozici bránit v petičním právu. Naposledy to bylo absurdní obvinění z nezákonného shromažďování, když jsme se já a pan Král údajně shromáždili na náměstí,“ zmínil Martin Kákona. Ten už má nyní v ruce také rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. „Nejvyšší správní soud konstatuje, že krajský soud nepochybil, pokud určil, že zásah hlídky Městské policie Soběslav provedený na Soběslavských slavnostech 19. září 2015 při výkonu petičního práva byl nezákonný,“ četl na červnovém jednání soběslavského zastupitelstva z rozsudku Martin Kákona. Dodal také, že petiční stánek ani nestál přímo v místě slavností, byl v blízkosti kulturního domu a průběh slavností nijak nenarušoval. Městu ale zřejmě vadilo, že stánek je vidět. „Myslím si, že by se z toho měly vyvodit nějaké důsledky, aby se taková věc už neopakovala. Město se chová nezákonně a to by se stávat nemělo,“ myslí si Martin Kákona. Soběslavský starosta Jindřich Bláha odvětil, že se město z této kauzy hodně poučilo. „Něco se tváří nějak a ve skutečnosti je to jinak. Jakmile se bude dít něco podobného příště, budeme si na to najímat odborníky, abychom nepostupovali nezákonně,“ zmínil starosta. Jaké situace a jaké odborníky má na mysli, to už dále nespecifikoval. Informoval ale o tom, že zájemci si mohou na právním oddělení města prohlédnout rozsudky v této kauze včetně příloh.
Autor: Lucie Váchová
Tento článek vyšel 1. července na webu Jižní Čechy Teď