JČTED: V Soběslavi rekonstruují náměstí, ale neví se, podle kterého projektu

SOBĚSLAV – V současné době probíhá v Soběslavi další etapa rekonstrukce náměstí. Zároveň však existují tři studie na konečnou podobu soběslavského náměstí a není jasné, jak bude náměstí nakonec vypadat. Město diskusi s občany o podobě náměstí neplánuje, finální verzi vybere v úzkém kruhu rada města.

Nejstarší studie je z roku 2013 a byla prezentována jako výsledek dlouholeté diskuse města s občany a jako konečná verze. Najednou se ale letos v červnu objevily dvě další studie, které navrhují přidat na náměstí buď 17 nebo 34 parkovacích míst. Obě nové studie předložil  na radu města starosta Jindřich Bláha. Žádost o rozhovor na toto téma odmítl, takže nevíme, proč vůbec další dvě studie vznikly. Studie byly zveřejněny na webu města a občané je mohli připomínkovat. Podle slov místostarosty Vladimíra Drachovského se ale obyvatelé Soběslavi o toto téma moc nezajímají: „Připomínky k řešení náměstí jsou zatím asi tři, všemi se budeme zabývat.“

Lidem se nelíbí nedostatek přechodů, na novém náměstí mají být pouze čtyři v bočních ulicích, které ústí na náměstí. Ostatní možnosti přecházení jsou řešeny takzvanými místy pro přecházení. U nich ale není na silnici namalovaná zebra, řidiči tedy nemají povinnost zastavit. „V projektu to tak bylo od začátku, nikdo se tím nezabýval. Předpokládáme ale snížení dovolené rychlosti na náměstí na 30 kilometrů,“ vysvětluje místostarosta Drachovský.

Zásadní výhrady k rekonstrukci náměstí má soběslavská opozice Piráti pro Soběslav. „Proč vznikly další dvě studie, které navíc navyšují parkovací místa na náměstí? Bylo exaktně zjištěno, že existuje potřeba dalších parkovacích míst?“ ptají se Piráti ve svých připomínkách ke dvěma novým studiím. Kritizují také málo oddělené klidové zóny, nedostatek místa pro cyklisty a nebezpečné parkování. Při vyjíždění z parkovacích míst bude nutné vždy couvat do vozovky s velmi omezenou viditelností.

Martina Plátová, Jižní Čechy Teď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..