Kde ty lípy jsou…

…si možná budete říkat, až půjdete přes náměstí kolem kostela. V loňském roce si na podnět místního katolického faráře Jana Hambergera nechalo město vypracovat posudek, který lípy před kostelem označil jako nebezpečné a požadoval jejich pokácení. To vyvolalo protesty mezi občany a byl vypracován posudek další, doporučující lípy řádně ošetřit. Loni se ještě Rada města nechala přesvědčit, lípy byly v zimě prořezány a vypadalo to, že tu s námi ještě pár let zůstanou. Přes léto stromy vypadaly vitálně, ani podzimní vichřice na nich nezanechala žádné škody.

Proto bylo překvapením, že si město nechalo vypracovat posudek další, označující lípy opět jako mírně nebezpečné, vhodné k pokácení. I Piráti si došli stromy obhlédnout a naše poznatky se shodovaly s předchozími studiemi – u stromů byla v minulosti absolutně zanedbána údržba, letité dutiny nebyly ošetřeny, takže se nemoc stromu mohla rozšiřovat a v jedné dutině dokonce bydlí vosy. Pokud nejsou odborně udržovány lípy na náměstí, můžeme jen odhadovat, jak jsou na tom další stromy ve městě.

Možná je diskuze kolem lip před kostelem alespoň impulsem pro vedení města, aby se začalo o přírodu ve městě zajímat trochu víc. Dnes si totiž užíváme stromů, vysázených našimi předky a je teď na nás, co zanecháme našim potomkům. Například v Českém Krumlově bylo letos odstraněno 49 stromů a vysázeno 120 stromů a cca 400 keřů.

Za lípy před kostelem nakonec budou vysazeny kultivary habru obecného, dorůstajícího cca 8-12 metrů, s úzkou korunou. Habr roste poměrně pomalu, ale oproti dlouhověkým lípám a dubům má mnohem menší životnost, zhruba 100 let.

Na jednom místě v Soběslavi nechali naši předci nápis: „Dle lásky k sadům posuzuje se vzdělanost národa„. Možná na tom bude něco pravdy.

Zdroje:
http://www.jcted.cz/lipy-na-namesti-u-kostela-budi-vasne/?liveMode=1
http://sobeslavka.cz/?p=794
http://www.musobeslav.cz/mestsky-urad/informace/?more=1327#msg1327
http://arnika.org/klimatizace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *