Náměstí není parkoviště

Ono se řekne „náměstí není parkoviště“, ale v Soběslavi „náměstí je parkoviště“ a lidé chtějí parkovat tam, kde je to pro ně nejvýhodnější a nejblíž. Takže na náměstí. A co to vyřešit a ještě si trochu přilepšit do městské kasy?

Jenže placené (pardon regulované) parkování je prostě další daň pro občany, ať už jí zabalíme do jakýchkoli ušlechtilých pohnutek a politických kudrlinek. Pozemky pod auty jsou města a město, řízené námi volenými zastupiteli, má právo využívat tyto pozemky, jak uzná za vhodné.
Kdo na náměstí vlastně parkuje a placené parkování mu bude vyhovovat? První a největší skupinou jsou občané s bydlištěm na náměstí a v jeho těsné blízkosti. Po desítkách let se ukázalo, že nebylo příliš moudré postavit panelovou zástavbu v centru. Kdo by tehdy také tušil, kolik obyvatel si pořídí automobil a v rodině často nezůstane jen u jednoho? Na minulém zastupitelstvu lidé z této skupiny jasně řekli, že si placené parkování nepřejí. Záchytná parkoviště spíš působí jako výsměch, zvlášť rodiny s dětmi a starší spoluobčany vzdálenost téměř půl kilometru od bytu nepotěšila.
Další skupinou jsou podnikatelé a jejich zákazníci. Podnikatel chce mít před obchodem volné místo pro zákazníky, což je pochopitelné a bylo by mu celkem jedno, jestli to bude stání časově omezené nebo placené. U placeného místa je menší problém se zákazníkem. Ten už přemýšlí, jestli někde nezaparkuje pohodlněji. Nejde jenom o 10 Kč, ale drobné nemusí být vždy po ruce. K tomu cesta k automatu a zákazník už může přemýšlet, jestli tu věc nekoupí jinde mimo centrum, proto jsou dnes tak oblíbené supermarkety a obchodní zóny.
Poslední velkou skupinou jsou zaměstnanci úřadů a občané, kteří úřady navštěvují. Tady město ve vzdálenější i bližší minulosti udělalo chybu a úřady centralizovalo na místo z hlediska parkování nejhorší. Změnit adresy úřadů by stálo víc než krytý bazén a parkovací dům dohromady, proto je takové řešení v současnosti nereálné.
Abychom nezapomněli na turisty, Ti také chtějí zaparkovat, sice nejsme Český Krumlov, ale pár jich bude. Po příjezdu na náměstí si možná rozmyslí, jestli zaparkují a zaplatí nebo se radši projdou. Příště už třeba přijedou na kole, když uvidí kolostavy na náměstí a možná je k nám v budoucnu přivede krásná cyklostezka.
V každém případě to vypadá, že žádná z těchto skupin si bezpodmínečně placené parkování nepřeje. Obyvatele by proto mohl potěšit záměr města zavést v části mezi Komerční bankou a Českou spořitelnou časově omezené stání, zatím na zkoušku.

IP13b Podle doporučení Policie ČR by stání měla být označena dopravní značkou „Parkoviště s parkovacím kotoučem“ (č. IP 13b), některá města je navíc značí vodorovným dopravním značením – žlutými číslicemi. Jen bude nutné pořídit si parkovací kotouč, který se dá zakoupit v papírnictví a ti kreativnější si je můžou vyrobit sami, protože vyhláška přesně nestanovuje, jak má kotouč vypadat. Pro začátek by asi bylo vhodné umístit ke značkám vysvětlení, aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním s městskou policií a místa byla využívána v souladu s vyhláškou.

2 komentáře u „Náměstí není parkoviště“

 1. Nakonec nezbyde nic než si auta skládat na sebe. Protože šrotů přibývá a plánovaná rekonstrukce města je úplně bezvýznamná protože přes samá auta nebude stejně nic vidět. Koukněte se na již hotovou část. Na první pohled to vypadá moc hezky ale jediný den kdy je rekonstrukce hotové části vidět je v neděli kdy jsou všichni lidé mimo město. Nejprve by měli projednat podzemní parkoviště pod povrchem náměstí. Pak rekonstruovat a na povrchu parkování na určitých místech zakázat. To by vše vyřešilo. Ale to je bohužel nereálné Protože by to musel někdo zaplatit. A jak všichni víme, aut přibývá a tím pádem si hezkého pohledu na nové náměstí moc neužijeme. Placené parkování bych klidně podpořil aby se na náměstí plechovky nezdržovali tak dlouho. Každý má v rodině dvě až tři auta a tak se nedivím že se sem nevejdou. Instalace parkovacích hodin by byla rozumná.

  1. Dobrý den, děkujeme za komentář.

   Co se týká náměstí, tak situace je nyní bohužel taková, že lze pouze minimalizovat škody. Například, aby parkovací automaty neprovozovala cizí firma za pro město nevýhodných podmínek.
   Podle našeho názoru by chtělo pro náměstí vypracovat novou architektonickou studii (nebo lépe zadat architektonickou soutěž), která by zároveň řešila parkování v širším okolí centra.
   Bez podpory veřejnosti to ale nepůjde, protože současná studie už prošla v minulém volebním období „bez připomínek občanů“. Že jste si nevšimli, že se něco takového projednávalo? Já také ne.

   Pokud byste chtěli změnit podobu náměstí, ozvěte se nám na pirati4sobeslav@googlegroups.com .
   Pokud se vás sejde více, pokusíme se s tím něco udělat. V tuto chvíli ještě není nic ztraceno, je zrekonstruována teprve menší část náměstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..