Piráti na radnici – konec nebo začátek?

Představte si výsledek letošních komunálních voleb – Piráti vyhráli. Právě ti, o kterých „osvědčené“ strany prohlašují, že umí jen kritizovat a jejich vstup na radnici znamená konec. V Soběslavi Piráty drží raději už čtyři roky od rozhodování dál, jejich účast ve výběrových komisích, výborech nebo dozorčích radách je prakticky nulová. Koalice také nehlasuje pro pirátské návrhy, ač by mohly městu přinést něco pozitivního.

Inspirace z Mariánských Lázní

Ale my si vlastně Piráty na radnici nemusíme jen představovat. Stačí se podívat do Mariánských Lázní, kde před čtyřmi lety vyhráli volby a mají dokonce prvního pirátského starostu. Znamenalo to pro město konec a zkázu?

Právě naopak, byl to nový začátek! Od okamžiku, kdy radnici po volbách ovládla Česká pirátská strana, se v lázeňském městě mnohé změnilo a dostává úplně jiný šmrnc. Piráti se snaží využít obrovský potenciál Mariánek nejen v lázeňství, ale také v kultuře a dalších oblastech.

Transparentnost jako základ úspěchu

Piráti v Mariánkách od počátku plnili své sliby a prosadili větší transparentnost. Zveřejňují zápisy ze všech jednání a ze zasedání zastupitelstva pořizují videozáznamy, které jsou zveřejňovány na internetu.Také zavedli transparentní účty, se kterými má stávající vedení v Soběslavi nepřekonatelný problém. Zastupitelstvo se v Mariánských Lázních schází dvakrát častěji než v Soběslavi a také veřejně řeší mnohem více bodů. V Mariánkách navíc můžete jedno pondělí v měsíci zajít za starostou a zeptat se, na co chcete. Nebo máte radši komunikaci online? I to je možné na facebooku při „Kávě se starostou“. Možná proto se Mariánské Lázně umístily v popředí soutěže Přívětivý úřad, kde Soběslav naopak skončila mezi posledními.

V Mariánkách ale nezůstalo jen u transparentnosti. Piráti nezapomněli ani na investice do infrastruktury, sportu nebo školství. Mariánské Lázně pod vedením Pirátů za poslední roky investovaly například 30 milionů  do zimního stadionu. V základní škole vyrostly moderní dílny za 15 milionů, chystá se výstavba nového skateparku. Plánuje se pokrýt město bezplatným wi-fi signálem, rozjíždí se projekt senior taxi, výstavba dobíjecích stanic pro elektromobily a prodej parcel pro mladé rodiny. Na politické “začátečníky”, kteří vedou město s větším rozpočtem než Soběslav, toho není málo. Mariánské Lázně v režii Pirátů prosperují. Co myslíte, zvládly by takové změny v Soběslavi i léty “osvědčení” politici? S Piráty máte jistotu.

Víte, že? : V Mariánských Lázních zastupitelstvo města veřejně přijalo 725 usnesení, v Soběslavi za stejné období pouze 153.

Článek je součástí Pirátských listů Soběslav podzim 2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..