Stavební úpravy parku u sv. Víta aneb co bude dál

Mnozí jste si jistě všimli, že v červnu vybídlo město Soběslav na svých webových stránkách občany k připomínkování projektu parku u kostela sv. Víta. Ten byl vypracován, jak je již tradicí, ateliérem Kročák z Českých Budějovic. Projekt navazuje svým stylem na sousední náměstí, převažují plochy dlážděné velkoformátovým kamenem a dominantami nového parku jsou vodní prvek, dětské hřiště a hlavně chytrá lavička s Wi-Fi.

Piráti pro Soběslav preferují pro podobné projekty otevřenou architektonickou soutěž. Té se ovšem v Soběslavi jen tak nedočkáme, a proto jsme odevzdali vlastní připomínky.

První vypracovala paní Ing. Kaprálová z Matfyz v Praze. Nelíbí se jí zvolený vodní prvek, který dle jejího názoru neladí s okolím historického kostela a raději by preferovala obnovu stávající pumpy, z které by voda odtékala kaskádovým korytem. Nesouhlasí ani z umístěním dětského hřiště, které se do klidného prostředí u kostela nehodí, stejně tak chytrá lavička, kterou rovněž navrhuje z projektu zcela vypustit. Jako zásadní vidí přidání většího množství zeleně, například nové vrby či lučních květin, a vytvoření nového vstupu do Černovického potoka. Autorka dále uvádí, že umístění tolika prvků na malé ploše je nepraktické, nelogické a především neekonomické.

Podobně skeptický k představenému projektu je i náš zastupitel Miloš Bučinský. Ten vidí problém například v prostoru pro otáčení vozidel. Již dnes se zde otáčí osobní vozidla či komunální technika přes trávník. Vhodná by byla i změna stojanů na kolo, které by mohly být opěrné. Ty jsou komfortnější a méně rušivé. Nesouhlasí s umístěním dětského hřiště, které je stejného konceptu jako nedaleké u polikliniky a Domu dětí a mládeže. Navrhuje umístění například domečku z proutí, který by lokalitu tak nerušil.

Za nesmyslné řešení považuje chytrou lavičku s altánkem a cituje předsedu pražského magistrátního Výboru pro IT a Smart City pana Beránka: „Je to přežitek z první generace Smart City projektů, kdy byl důraz na hardware a nákupy viditelných řešení”. Vhodné by bylo vizuální propojení Černovického potoka, zvýšení plochy zeleně a nahrazení některých laviček lehátky.

A co vy, souhlasíte s připomínkami? A jak se Vám líbí návrh zpracovaný ateliérem Kročák a co byste rádi viděli jinak?

1 komentář u „Stavební úpravy parku u sv. Víta aneb co bude dál“

  1. Souhlasím s Ing.Kaprálovou. Nápad s pumpou je skvělý.
    Lavička je přežitek, akorát se bude pořád opravovat(vandalizmus). Nouzové nabití telefonu, bych viděl třeba v infocentru, kdy např, turisté si mohou mezi tím dojít na jídlo.
    Propojení potoka, také dobrý nápad. On Černovicky potok, je dnes uvězněn v korytě a působí spíš jako trpěná stoka, něž okrasa města. Zasloužil by si revitalizaci(ale zachovat protipovodňovou funkci).
    Také mám pocit, že místo relativně levných zlepšení, je snaha dělat drahé a velké věci, aby pak mohlo být slavnostní otevření,kde …se všichni pochváli:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..