Týdeník Táborsko: Piráti se pustili do boje za zprůhlednění Soběslavi

V Soběslavi se na první pohled nic nezměnilo – starosta Jindřich Bláha z ODS a místostarosta Vladimír Drachovský z ČSSD zůstali na svých místech. Podhoubí změn už ale bobtná i v Soběslavi. Místní ODS ztratila nejen jeden mandát a místo šesti jich má pět. Ztratila i členy, když členem ODS je ze zvolených pěti zastupitelů kandidátky ODS a NK pouze Jindřich Bláha. Jeho ostatní kolegové v minulých volbách kandidovali jako straníci, mezitím průkazky ODS odhodili a jsou z nich nezávislí kandidáti. Dalších pět mandátů získala volební strana SNK Nejsme stranou. Její lídr Petr Lintner dostal od občanů nejvíc hlasů – 1279.

Oba vítězné subjekty spolupracovaly v radě města i v minulosti. Nejsme stranou tehdy pod hlavičkou SNK Evropští demokraté. K většině ve 21 členném zastupitelstvu jim ale po říjnových volbách chyběl jeden hlas. Do koalice se opět zapojila i sociální demokracie se třemi mandáty. Získala za to znovu post místostarosty pro Vladimíra Drachovského. Hlasy, které ubyly ODS a sociální demokracii, získalo hnutí ANO a zcela nový subjekt Piráti pro Soběslav. Ten, jak se zdá, bude čeřit stojaté soběslavské vody. Především volá po transparentnosti, zveřejňování zápisů, záznamech z jednání orgánů města. Zaujalo to přes 10 procent voličů a do soběslavského zastupitelstva historicky poprvé vyslali zástupce Pirátů. A to rovnou dva – Ivetu Matějů (25), která je jaderným fyzikem v Jaderné elektrárně Temelín a konstruktéra počítačových systémů Martina Kákonu (47). Ten je v Soběslavi známý jako stavitel hvězdárny. Vybudoval ji po tuhém boji s místní radnicí. Hvězdárna je zapojena do sítě Bolidozor, která sleduje výskyt meteorů. Soběslavská hvězdárna je unikátní radiovým pozorováním. Tím se například prokázalo, že meteory létají nejvíc ráno, kdy už je denní světlo a nejsou tedy zřetelné.

Proč se vlastně hvězdář Martin Kákona zapojil do politiky?

Já jsem šel do politiky kvůli povodním. Než jsme se přestěhovali do objektu s hvězdárnou nad Soběslaví, bydleli jsme s rodinou v domku u mostu přes Lužnici. Viděl jsem, že činnost města při povodni v roce 2002 nebyla ideální a následná protipovodňová opatření nepovažuji za dobře vyřešená. Já jsem se odstěhoval na kopec, ale u mostu bydlí další lidé, i staří, kteří se nikam odstěhovat nemohou. Nechci je v tom nechat a nejde jen o Lužnici. Loni přišla blesková povodeň a zas to všechno nabylo na aktuálnosti. Takže jsem si řekl, že nezbývá než se aktivně zapojit do politiky.

Jak jste se ocitl zrovna v dresu Pirátů? Oslovili vás?

Já jsem oslovil Piráty. Přečetl jsem si pirátský program a řekl jsem si, že je dobrý. Na jaře se ukázalo, že ostatní volební strany v Soběslavi nemají zpracované žádné volební programy. Piráti jako jediní volební program měli. Některé další strany ve městě vydaly jen letáky, kde se chlubily, že vybudovaly protipovodňová opatření, a že se lidé už nemají čeho bát. Já si to nemyslím. Vybudovaly se hráze, ale někde se tím situace i zhoršila.

Proč?

V Soběslavi se postavily hráze pro zadržení padesátileté vody. V letech 2002 i 2006 ale přišla povodeň nad úrovní padesátileté vody. V takovém případě voda hráze přeteče a zůstane ve městě. Kromě toho hráze zvyšují průtok v řece, ale nebudují se současně rozlivové plochy, nedělají se opatření v krajině, která by podle mého názoru mohla společně s vybudovanými hrázemi zvládnout i stoletou vodu. Při loňské bleskové povodni už jsem u mostu nebydlel, ale hned mi bylo jasné, že to tam bude špatné a jeli jsme se synem pomáhat dřívějším sousedům, kteří se nemají kam odstěhovat. Sepsal jsem pak, co jsem při povodních zažil a co by se mělo změnit. A obklopil jsem se lidmi, kteří byli ochotni kandidovat do zastupitelstva.

Překvapilo vás víc než 10 procent hlasů od voličů?

Byl jsem přesvědčen, že někdo z nás se do zastupitelstva dostane. Nakonec máme dva mandáty. Je mi spíš líto, že se do zastupitelstva nedostali i ostatní lidé z naší kandidátky.

Zapojili jste se do povolebních vyjednávání?

Jednali jsme téměř se všemi, ale pro volební strany současné radniční koalice jsme zřejmě nejméně přijatelní. Zástupci KSČM byli nominováni do dozorčích rad městských organizací, dali tam i zástupce ANO, kteří jsou rovněž v opozici. Jen my v žádných dozorčích radách nejsme.

Máte zastoupení ve výborech a komisích?

Já si myslím, že předsedy výborů zastupitelstva by měli vykonávat opoziční zastupitelé. Tak je to ve většině měst pravidlem. V Soběslavi to neplatí, tady jak finanční, tak kontrolní výbor řídí koalice. V podstatně ale zas o tolik nejde. Předseda má pouze pravomoc výbor svolat, jinak je řadovým členem. A může se stát, že doporučení výboru zastupitelstvo stejně nepřijme. Radnice mě původně do kontrolního výboru ze své vůle navrhla. Domluveni jsme na tom nebyli. Komunistům se ale nelíbilo, že předsednictví obou výborů zastupitelstva si ponechala v rukou koalice a navrhli za předsedu kontrolního výboru mne. To neprošlo a následně jsem nebyl zvolen ani členem kontrolního výboru. Takže v kontrolním výboru Piráti vůbec nemají zastoupení. Ve finančním výboru jsme, tam byla zvolena členkou kolegyně Iveta Matějů. Já jsem se stal členem komise fondu rozvoje bydlení.

O co budete v zastupitelstvu usilovat?

Budeme se pokoušet realizovat náš volební program, který se zaměřuje například na podporu podnikání nebo místního školství. Náš program snad nemůže nikomu vadit, protože všechny strany měly v předvolební kampani podobná hesla. Když tedy koaliční strany splní, co slíbily, naplní se i náš program. Neshodneme se pouze o hernách. My jsme pro jejich regulaci, vyhláška omezující herny se tady ale v minulosti nepřijala. Největší prioritou je ale pro nás nastolení transparentnosti.

Jaké kroky pro to můžete udělat?

My jsme chtěli už na ustavujícím zasedání dát na program jednání body o zveřejňování zápisu z rady města a záznamu ze zastupitelstva na internetu. Koalice ale vůbec nepřipustila zařazení bodu Různé, ve kterém jsme chtěli s těmito návrhy přijít. My jsme tedy videozáznam ze zastupitelstva pořídili sami a vyvěsili ho na naše webové stránky pirati.sobeslav.cz. Je tam vidět i vyjádření starosty, který si nepřál, aby se zasedání natáčelo. Pořád si myslíme, že toto má dělat samo město. Občan má právo vědět, jak jednají a hlasují jeho zastupitelé. Ať se zveřejňuje všechno, co zveřejňovat lze, aby lidé mohli hodnotit, jestli zastupitelé jednají dobře. To občané nemohou posoudit, pokud jim chybí informace. První vlaštovka už se ale objevila.

Opravdu?

Ano. Před dvěma týdny byl poprvé v Soběslavi zveřejněn zápis z jednání rady města. To se do letošních komunálních voleb vůbec nedělo. Nejsme ale ještě úplně spokojení, protože zápis se odvolává na dokumenty, které už zveřejněné nejsou.

Proč to podle vás se zveřejňováním jde v Soběslavi tak ztuha?

Nevím. Nám je jedno, kdo tu bude vládnout a kolik za to bere. Ať jsou ti lidé slušně zaplacení, když město povedou dobře. My nejsme levice, ani pravice, ale trváme na tom, že dokud vládnoucí koalici nekontroluje veřejnost, tak nefunguje demokracie. My věříme, že když bude rozhodování pod kontrolou, tak se věci samy zlepší. K tomu je ale ještě dlouhá cesta.

Co by se tedy mělo ve městě zlepšit?

Kromě transparentnosti by se měla zrevidovat protipovodňová opatření. Jde nám také o to, aby se nesmyslně neutrácelo. My bychom raději přibrzdili rekonstrukci náměstí, i když to zrovna u občanů asi populární nebude. Na druhé straně bychom určitě podpořili rozšiřování vysokorychlostního internetu, protože to může přispět k rozvoji podnikání i vzdělanosti. Vidíme jako problém, že město stárne a mladí vzdělaní lidé tu nenacházejí práci. Není tu velká snaha vyhledávat projekty, které by přinesly práci absolventům středních a vysokých škol.

Co tedy chystáte na nejbližší období?

Na středu 17. prosince od 18 hodin se připravuje další zasedání zastupitelstva. Hlavním bodem bude rozpočet, ale my tam opět chceme navrhnout nějaké další věci. Nyní je už na programu bod Různé, tak se snad dostaneme ke slovu. Uvidíme, jak uspějeme. Jinak se budeme nadále vyjadřovat k problémům města na našich internetových stránkách.

Jste členem České pirátské strany?

Ne, nejsem. Pouze jsme s kolegy za tuto stranu kandidovali a scházíme se pod hlavičkou Piráti pro Soběslav. Já sám ale vážně uvažuji, že bych do pirátské strany vstoupil, i když není zrovna jednoduché získat v ní členství.

Libuše Kolářová

Článek převzat z Týdeníku Táborsko 49/2014 strana 5

rozhovor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..