Ukončení 1. etapy rekonstrukce náměstí

V prvním listopadovém týdnu byla dokončena první etapa rekonstrukce náměstí Republiky v Soběslavi. Severní strana dostala novou podobu.

Ptal-li jsem se touto dobou před dvěma lety, co přinese rekonstrukce náměstí republiky krom toho, že vše bude krásné, nové a povětšinou žulové, dnes už je jasno.

Poměrně velkoryse dimenzované rozměry křižovatky náměstí Republiky a Palackého ulice donedávna umožňovaly sice možná ne právě předpisovou, ale bezpečnou koexistenci různých druhů dopravy. Motorové vozy měly dostatek prostoru na to, aby se vyhnuly cyklistům s dostatečnou rezervou a nemusely se je pokoušet na poslední chvíli nervózně předjíždět, či jim „dýchat“ na záda.

Ještě nebyla ani dokončena a zkolaudována první etapa rekonstrukce a již jsme svědky velice problematického míjení motorových vozidel při výjezdu z náměstí Republiky do Palackého ulice. O průjezdu linkových autobusů ani nemluvě. To stojí za viděnou.

Místo aby nadbytečný prostor byl využit jako pás pro cyklisty, je tam proveden poloostrůvek vymezující parkovací stání. Jistě vyhoví všem normám, ale zdravý „selský“ rozum se pozastaví: k čemu je tento poloostrov chodníku čnějící do křižovatky? K ničemu. Leda by tam byl trvale umístěn příslušník městské policie, aby dirigoval dopravu. Bude mít autobus přednost nebo se bude přetlačovat s protijedoucími auty?

Výsledek rekonstrukce: Soběslav má o jeden kolizní bod v samém centru více. Ale provedený v nejkvalitnější žule!

Škoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..