U Nového rybníka se pracuje

Pokud jste poslední dobou nebyli u Nového rybníku, přípravné práce na odvoz bahna (bagrování) probíhají opravdu velkým tempem. Co ještě před 14 dny bylo krátkým molem, je nyní oblouk až na pravý břeh rybníku. Vznikla jakási hráz, která má na délku možná 200 metrů a je minimálně přes 5 metrů vysoká po celé délce. Vybudováním hráze vznikl uvnitř Novasu asi 100×100 metrů velký rybník.

Podle vyjetých kolejí to vypadá, že technika nejezdí jen po zbudované štěrkové cestě, ale i středem parku. Za posledních 14 dní zřejmě nebyl poražen žádný strom. Velký posun ale nastal v zabezpečení lokality, kdy výstražná páska byla nahrazena plotem a přibylo několik nových výstražných a zákazových značek.

Nad rybníkem pokračuje budování překladiště bahna, bývalé pole je rozděleno hrázemi a vzdáleně připomíná rybníčky. Místy je zemina odtěžena až na skálu.

Uvidíme, jak bude akce pokračovat dál, kolik stromů nakonec padne a také jestli vetší provoz techniky a delší skladování bahna nebude mít negativní vliv na obyvatele v okolní zástavbě.

2 komentáře u „U Nového rybníka se pracuje“

  1. Jestli budou jezdit parkem přes kořeny bez položení podsypaných panelů, tak ty stromy zajdou i bez kácení.

  2. Pracovní hráz dnes byla dokončena. Při jejím napojení na protější břeh byl poražen i jeden „nedotknutelný“ starý dub na hrázi. Kácení, (které se v zadávací studii žádné nepředpokládalo), proběhlo po celé hrázi stylem „vše kromě starých dubů musí pryč“, takže převládající západní větry ztratily přirozený větrolam a bude tedy od rybníka vesele foukat. Třeba na blízké koupaliště, kde chladný průvan zpříjemní již beztak studené koupání. A to, že ty ponechané staré duby jsou mnohdy v horším stavu, než ty mladší poražené, je jen detail. Je to smutný pohled na místo, které bylo kdysi tak malebné.
    Na konec jedna momentka, která je trefná. Při kácení kolem cedule „Přírodní památka“, prohodil jeden s pilou se smíchem k druhému: „Tu mám vzít taky?“ Co dodat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..