Politici se předhánějí ve slibech, jak zatočí s korupcí či s plýtváním veřejnými penězi. Jako občan zatím žádný velký vír nepozoruji. Například zákon o povinném zveřejňování smluv a faktur se patrně bude projednávat a měnit tak dlouho, až se stane zcela bezzubým, a nezabrání tomu ani stomatologická komora. Přitom zajištění transparentního hospodaření obce by mělo být ne-li povinností, tak alespoň slušností k občanům.
Je třeba někde začít. Nepřikazuje-li to dosud zákon, nezbývá než začít budovat transparentní město dobrovolně. Prvním a nejjednodušším krokem může být převedení hlavních účtů města na účty transparentní, tedy na účty snadno veřejně kontrolovatelné. Do transparentního účtu může nahlížet veřejnost prostřednictvím WWW stránek na internetu. Jeho provoz zajišťuje banka bez dodatečné možnosti majitele účtu zasahovat do provedených plateb. Zveřejňován je obvykle stav účtu a údaje z jednotlivých transakcí, jako je datum, finanční objem, uživatelská identifikace a zpráva pro příjemce. Zveřejňují se tedy zejména údaje, které plátce sám uvedl na platebním příkazu.
Transparentní účty si již pořídily mnohé obce a většinou vyjadřují spokojenost s jejich provozem. Jsou však obce, které zavedení důrazně odmítají. Poukazují na údajně pouhý populistický krok, na nárůst pracnosti, na nemožnost zveřejňovat údaje, které podléhají utajení atd. … Samozřejmě není možné zveřejňovat například mzdové údaje jednotlivých pracovníků. Není však problém tyto platby (avšak jen tyto platby a pohyby s osobními údaji) provádět z účtu, který transparentní nebude. Město má přece účtů víc. Transparentní by měly být zejména ty, ze kterých se provádějí platby na investice a provozní výdaje.
V diskuzi se nejčastěji objevuje názor, že se v bankovním výpisu lidé nebudou orientovat a radnice bude muset mnohé dodatečně vysvětlovat. To je podstatná námitka, i když trochu překvapuje v době, kdy většina lidí bankovní účet používá. Námitka míří spíše do vlastních řad. Jestliže se v údajích na bankovních účtech města nebude orientovat veřejnost, jak se v nich dnes orientují zastupitelé, představitelé města či jiní pracovníci s rozhodující pravomocí? Účetnictví obce má být informační, nikoliv dezinformační soustava. Je třeba jen věnovat větší pozornost srozumitelnému komentování platebních příkazů ve zprávě pro příjemce. Transparentní účty může dále město doplňovat například o měsíční komentáře k hospodaření a další informace.
Transparentní účty samy o sobě transparentní město nezajistí. Je to jen začátek cesty k posílení průhlednosti a věrohodnosti hospodaření obce. Následovat musí mnoho dalších kroků popsaných v našem volebním programu. Cesta bude ještě dlouhá. Transparentní účty je však možné zřídit okamžitě. Následovat může zveřejňování všech smluv, faktur, výběrových řízení, zveřejnění majetku města a tak dále směrem k transparentnímu hospodaření i nad rámec zákonů. A to je i cíl Pirátů pro Soběslav.