Piráti v Hlásce

Prvního října, jako každý měsíc, opět vyšel náš městský černobílý tištěný měsíčník. Jelikož ale máme krátce před volbami, je hlavní téma poněkud jiné než obvykle. Kandidující strany zde dostali prostor pro své představení. Tento prostor jsme se rozhodli využít trochu netradičně.

Těm z Vás, kteří neznáte ten kostičkovaný čtvereček, se to pokusíme trochu vysvětlit. Jedná se o tzv. QR-kód. Ten v sobě obsahuje informaci – obvykle se do něj vejde více informace, než kdybyste do stejného prostoru umístili text. Pro čtení QR kódů lze využívat chytrých mobilních telefonů či lze nalézt čtečky na internetu. Piráti pro Soběslav jsou stranou, která chce využívat moderní technologie pro řízení města, a proto jsme se rozhodli pro tuto, v našem městě netradiční technologii.
hlaska

1 komentář u „Piráti v Hlásce“

  1. Lidé se nás ptají, jak je možné, že je v tom QRkódu sedmička?
    Je to vyrobeno tak, že se vygeneruje QRkód s větší redundancí a ten obrázek uprostřed je vlastně porucha. Je to stejné, jako kdyby kus toho kódu chyběl. QRkód je navržen tak, aby při jeho částečném poškození nebyla ztracena celá informace. Chybějící informace je dopočítána počítačem po jeho přečtení.
    Jediné, co se nesmí poškodit, jsou vodící čtverečky v rozích. Ty se ale dají dokreslit, protože jsou na všech kódech stejné.
    Zkuste si to. Zakryjte několik malých čtverečků a zjistěte, co ten kód ještě vydrží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..