A zákonem roku 2015 se stává…

registr smluv! Letošního hlasování se zúčastnilo 273 zástupců z podnikatelského prostředí a dvě třetiny rozhodly na základě hlasování o tom, že v anketě zvítězila transparentnost nakládání s veřejnými prostředky(Registr smluv). Jeho cesta k vítězství byla trnitá.

Už v červnu 2012 předložil Jan Farský (TOP 09) poprvé návrh zákona, který se inspiroval na Slovensku. Tam praxe se zveřejňováním smluv již více než rok bez větších problémů fungovala. Následovaly roky dohadů a opakovaných snah o potopení zákona. Teprve loni v listopadu byl zákon přijat, sice z drobnými omezeními, ale hlavní sankce – nezveřejněná smlouva bude neplatná zůstala. Přesto z povinnosti zveřejňovat někteří vyklouzli(ČEZ, Poslanecká sněmovna nebo kancelář prezidenta).
Zjednodušeně řečeno, všechny smlouvy nad 50000 Kč musí od 1.července 2016 zveřejňovat ministerstva, úřady, kraje i větší obce a jejich příspěvkové organizace, včetně Soběslavi. Za první rok fungování registru smluv nehrozí žádné sankce při porušení zákona, od 1.července 2017 už bude bez zveřejnění do 30 dnů smlouva neplatná.
Ještě před začátkem platnosti zákona se už našly instituce, kterým zveřejňování smluv vadí, např. Budvar, Česká televize nebo některé univerzity. Ty si dokonce najaly(bez výběrového řízení!) PR agenturu na lobbing ve Sněmovně, v případě úspěchu bude agentura o téměř půl milionu korun bohatší.
A je možné, že ještě před červencem 2017 budou narychlo schváleny další „přílepky“ k zákonu, což by mohlo vyhovovat těm, kteří mají s transparentností problémy už teď.

Registr smluv online zde.

3 komentáře u „A zákonem roku 2015 se stává…“

  1. Zákon o registru smluv má naostro platit až od 1.7.2017. Přesto již dnes mnozí “zatmívači” lobují za to, aby do zákona byly zařazeny takové výjimky, zejména pro státem vlastněné firmy, že zákon téměř ztratí smysl. Jedním z velkých zatmívačů je i pan ministr Mládek, kandidát na senátora na půl úvazku.
    http://zatmivaci.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..