Zveřejnění faktur 2010-2015

Na stránkách Městského úřadu v Soběslavi v části poskytnuté informace podle zákona 106/1999 Sb. je zmínka o zveřejnění seznamu došlých faktur v letech 2010 – 2015. Zmíněné seznamy jsou k dispozici na portálu www.infoprovsechny.cz. Je to pozitivní průlom ve zveřejňování informací MÚ v Soběslavi. Ukazuje se, že tlak Pirátů na transparentní chování radnice začíná být úspěšný. Jednou z hlavních myšlenek Pirátů je, že “lidé mají právo se rozhodovat na základě informací”. Zveřejnění ekonomických informací umožňuje vyšší zapojení občanů do rozhodování města a zvyšuje hospodárnost mnoha činností. Samo o sobě však není všelékem.

Události, které předcházely zveřejnění tohoto seznamu faktur byly docela dramatické. Stejnou žádost o informace žadatel z řad Pirátů rozeslal na mnoho míst. Jak se s tím vyrovnala města z více než stovky oslovených je viděl na www.pirati10.cz. Bohužel pracovníci MÚ v Soběslavi asi sami nedokázali požadovaná data exportovat z účetnictví z knihy došlých faktur. Proto MÚ uvedl, že poskytnutí požadovaných údajů vyžaduje nutnost detailního zpětného prozkoumání 5 834 došlých faktur. Shromáždění těchto informací MÚ odhadl na 681 hodin práce a vyčíslil zcela neakceptovatelnou úhradu ve výši 149 820.- Kč! Podstatnou část práce mělo tvořit odstranění osobních údajů, především rodných čísel ze soupisu. Ochrana osobních údajů je jistě důležitá věc. V seznamu faktur se však osobní údaje prakticky neobjevují. Navíc při použití veřejných prostředků pro proplacení faktur má Zákon o svobodném přístupu k informacím přednost před Zákonem na ochranu osobních údajů. Je naopak určeno, které osobní údaje zveřejněny být mají. Proto tuto část výpočtu úhrady považoval žadatel za nepodloženou a stěžoval si. Krajský úřad nařídil MÚ v Soběslavi ve vyčíslení náhrady zjednat nápravu. Posuzoval při tom jen formální náležitosti odpovědi MÚ, nikoliv vlastní výpočet. MÚ v Soběslavi nakonec sám od úhrady upustil a nechal požadovaná data vytvořit pracovníkem počítačové firmy.

Byly tak vytvořeny datové soubory formátu xlsx po jednotlivých letech, avšak každá faktura je v nich rozepsána do 4 řádků s použitím editačních znaků v číslech a vložením opakujících se textů hlaviček. V jednom sloupci se tak střídají různé typy údajů. To prakticky běžnému uživateli znemožňuje data zpracovávat, tedy například třídit či sčítat. Výsledná předaná data asi splňují požadavek žadatele, nikoliv však optimálně. Pro IT pracovníka dodavatelské firmy i města by mělo být jednoduché upravit data do “normálního” tvaru. Dodatečnou úpravu provedl až žadatel sám. Upravenou verzi najdete na pirati.sobeslav.cz.

I přes tyto nedostatky jde o zajímavý informační zdroj. Je například vidět, že druhým největším dodavatelem úřadu hned po stavební firmě Spilka a Říha s.r.o. je Správa města Soběslavi s.r.o., tedy vlastní organizace města s objemem větším než  71 miliónů Kč. To je více než 15 procent všech fakturovaných výdajů města. Tím je mnoho subdodavatelů města skryto. Aby představa o ekonomické činnosti města byla úplná, bylo by třeba do seznamu přijatých dodavatelských faktur zahrnout i faktury přijaté podřízenými organizacemi, zejména Správou města a provést konsolidaci. Doufám však, že tento informační průlom nastartovaný Piráty je již trvalý a Město Soběslav se zařadí po bok měst budující transparentní radnici. Příkladem nechť je Nové Město na Moravě – rozpocet.nmnm.cz.

graf kolac faktury/a

3 komentáře u „Zveřejnění faktur 2010-2015“

  1. K textu je třeba ještě dodat, že podobný problém se z oslovených měst řešil pouze na Praze 1. Místopředseda pražských Pirátů Pavel Hájek dne 9. ledna 2016 požádal městskou část Praha 1 o vyexportování seznamu všech faktur za roky 2010 – 2015 do strojově čitelného souboru, například excelovské tabulky.

    Dle informací získaných přímo od zaměstnance jiného obecního úřadu se jedná o úkon, který by běžně neměl zabrat více jak několik desítek minut času. Úřad městské části Praha 1 si za tyto informace řekl o 2 493 350 Kč.

    Více na Parlamentních listech:
    http://www.parlamentnilisty.cz/profily/Ceska-piratska-strana-331/clanek/Praha-1-zada-od-Pirata-2-5-milionu-Kc-za-informace-ktere-jinde-dostal-zadarmo-67088

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..