CityVizor

Již od roku 2014 usilujeme o zvyšování transparentnosti MěÚ Soběslav a všech městem ovládaných institucí. Doporučili jsme, aby se představitelé města inspirovali chováním Nového Města na Moravě. Zástupci města a jedné z organizací ovládaných městem (Mateřská škola Duha) Moravu skutečně navštívili, nevrátili se však s názorem, jak zveřejňování ekonomických informací rychle zavést, ale s “důvody”, proč to v Soběslavi nejde. Zveličovali zejména možnost zvýšené pracnosti a případné porušování ochrany osobních údajů.

I aplikace Supervizor vyvíjená na MFČR byla zamítnuta s poukazem na nějaké vlastní řešení. Jak se ukázalo, žádné vlastní řešení, které by se jen přiblížilo k šíři informací zvejňovaných v Novém Městě na Moravě, připravováno nebylo. Soběslav zavedla “vlastní” klikací rozpočet, jehož vypovídací hodnota kromě častější aktualizace nepřevyšuje Monitor povinně v Soběslavi zavedený v roce 2010 a zejména neobsahuje žádná data o městem ovládaných organizacích. K podpoře transparentnosti se k Pirátům nepřipojili ani zastupitelé za ANO, ačkoliv MFČR je v gesci této strany. Nepřipojila se ani ČSSD, i když starosta z Nového Města je z jejích řad.  V Soběslavi zřejmě vládne jiný duch.

***

Doba pokročila. Nedávno skončil ověřovací provoz systému CityVizor, nejrozsáhlejšího veřejného informačního systému pro obce z dílny MFČR. Je postavený na otevřených datech o hospodaření měst a obcí. Nabízí jednoduchou možnost vizualizovat data o hospodaření a dát je do kontextu takovým způsobem, aby byla srozumitelná pro širší veřejnost. Využití je nabízeno zdarma každému městu nebo obci, které projeví zájem se zapojit.  Ukázka použití v NMnM.

Je tedy nyní doba, kdy by se mohla k hotovému dílu přidat i Soběslav. Jediné, co musí město a také organizace jím ovládané udělat, je exportovat data z účetního systému. Přehledně předávat data občanům by snad mělo být v zájmu všech. Nebo ne??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..