Co víme o rekonstrukci Mrázkovy ulice

Jednou z investičních akcí města do příštích let bude rekonstrukce Mrázkovy ulice i jejího okolí navazující na sídliště Svákov. Aktuální studie rekonstrukce Mrázkovy ulice byla zveřejněná koncem října 2021 na webových stránkách města a v měsíčníku Hláska

Březová alej zůstane zachována

Nejkontroverznější informací zveřejněné studie bylo chystané vykácení celé březové aleje mezi “křížkem” u mateřské školy Duha a městským hřbitovem z důvodu nebezpečí pádu větví. To vyústilo v časté připomínky veřejnosti k této studii a zanedlouho město zveřejnilo informaci, že březová alej zůstane v co největším rozsahu zachována. 

Podle našich informací dojde ke kácení pouze v “nezbytně nutném rozsahu”. Dojde tedy k odstranění bříz, které budou překážet stavbě (především před panelákem na sídlišti Svákov), případně jejichž zdravotní stav bude špatný. Kácení proběhne pravděpodobně v průběhu příští zimy a počítá se i s prořezovou údržbou zbylých bříz v aleji. Doplněny budou stromy na místech, kde došlo ke kácení v minulých letech, tedy například kolem garáží u řadovek.

Další překvapivou informací ze zveřejněné studie je budoucí výstavba bytových domů v této lokalitě. Podle informací od místostarosty Pavla Lintnera se počítá s výstavbou dvou objektů s výškou až čtyřpatrového domu. Zatím však není vůbec jasné, kdo by případnou výstavbu financoval, zda soukromý investor či město (pouze za předpokladu existence vhodného dotačního titulu). Pozemky pod oběma chystanými bytovými domy jsou již v majetku města.

Bude dostatečně zajištěno parkování?

Kapitolou samo pro sebe je parkování. Vzhledem k současné situaci často přeplněných parkovišť i sousedních ulic  jsme vznesli připomínku, že nově přidaných cca 20 parkovacích míst a výstavba nových bytových domů situaci s parkováním ještě zhorší. My bychom si například dokázali představit vytvoření parkovacích míst změnou podélného stání na kolmé před současným panelovým domem, konkrétně před vchody 701 a 702. To však prý není bezpečné. Na druhou stranu kolmé stání je například u zimního stadionu na silnici první třídy, na náměstí, případně na sousední ulici u Penny, kde provoz rozhodně není menší, než v Mrázkově ulici. 

My jsme ke zveřejněnému projektu zaslali několik připomínek, z nichž by část měla být zapracována do další studie. 

Ke zveřejněné studii jsme vznesli následující připomínky, ke kterým jsme dostali kladné vyjádření:

  • chodník vedoucí podél paneláku 1548 (Nad Hvížďalkou) ze západní strany nemá napojení na chodník vedoucí po Mrázkově ulici po druhé straně silnice,
  • vytvoření parku se zelení v lokalitě u restaurace Mrtvola (bude ale řešeno až později s výstavbou bytových domů),
  • vytvoření krátkodobého parkování (Kiss and Ride) v blízkosti MŠ Duha a u Rolničky,
  • chodník mezi restaurací Mrtvola a ulicí u Jatek postrádá smysl a v navrhovaném řešení by nebyl téměř využíván. Kdo jde směrem ke hřbitovu tak přejde. Ten kdo jde do řadovek, ten by šel přes bývalé nohejbalové hřiště.

Dozvěděli jsme se také pár zajímavostí, které ve zveřejněném projektu nebyly:

  • vsakování dešťové vody zůstane zachováno pomocí vsakování do průlehů po obou stranách silnice,
  • v místě napojení na ulici Nad Hvížďalkou budou dešťové vody svedeny do kanalizace,
  • většina stávajících chodníků ze zámkové dlažby zůstane zachována, případně v minimálním rozsahu předlážděna (například z důvodu rekonstrukce sítí),
  • předlážděn bude asfaltový chodník před Senior domem

Dočkáme se výstavby u Sídliště Svákov? 

Studie Mrázkovy ulice ve svém textu zmiňovala územní studii Sídliště Svákov, která v té době nebyla nikde zveřejněna. Nyní ji už můžeme najít na webových stránkách města. Tato studie řeší zastavění luk mezi stávajícím sídlištěm Svákov, rodinnými domy u kotelny, ulicí Mrázkova a Rolničkou. Tato územní studie počítá s vytvořením čtyř bytových domů (tři dvouvchodové a jeden jednovchodový) a osmnácti parcel pro výstavbu rodinných domů. Celý projekt je však zatím pouze územní studií a od reality se ještě může značně lišit. Téměř polovina pozemků navíc není v současné době v majetku města.

Pokud máte nějaké dotazy k projektu rekonstrukce Mrázkovy ulice či územní studii sídliště Svákov, kontaktujte nás případně můžete i místostarostu Mgr. Pavla Lintnera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..