Demokracie

Slovo demokracie vzniklo spojením dvou slov „démos“ s významem lid a „kratos“, což znamená vládnout. Dohromady tedy „vláda lidu“.

Jak to ale má ten lid udělat? Jak si má vládnout? Rozšířená praxe je taková, že si lid zvolí své zástupce a ti mu pak vládnou. Většinou mají tito lidé naši plnou důvěru a jsme rádi, že se starají za nás o věci veřejné. Je to situace analogická tomu, že pošlete někoho se džbánem pro vodu a nebudete se starat o to, kolik to bude stát. Pokud to budete dělat příliš často, zřejmě se za nějakou dobu dozvíte, že voda je velmi drahá věc.

Jak to tedy udělat lépe? Těžko. Můžete například donutit ty, kteří vám vládnou, aby vám ukazovali účty a vy pak můžete každý jednotlivý účet kontrolovat.

Že si raději dojdete pro vodu sami, než se přehrabovat v hromadě účtů? To nejde. To nemůžete takhle dělat. To není demokracie. To byste se dostali v historii někam před společnost prvobytně pospolnou.

Naštěstí to není až tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. Spíš než o kontrolu jde o možnost kontroly. Není důležité, zda někdo účty kontroluje, ale musí existovat ta možnost. Jak prosté, stačí účty zveřejňovat. Kdykoli se pak do nich podíváte, pokud se vám něco nezdá (například cena vody), můžete dohledat, co bylo tak drahé nebo naopak levné.

Kromě účtů by nás také mělo zajímat, co kdo rozhodl. Jinak se nám může stát, že začneme platit za něco, za co se nikdy neplatilo. Tady už ale nepomůže pouhé zveřejňování, v tomto případě se musíme o rozhodování doopravdy zajímat. Zveřejňování je pouze nutnou podmínkou, abychom se zajímat mohli. Nemusíme být přímo u rozhodování, pokud nám z důležitých jednání někdo vyhotoví zápis, ve kterém bude napsáno, co kdo říkal a odkaz na zveřejněné dokumenty, o kterých se jednalo.

Pokud si tedy máme sami vládnout, třeba i u nás, v Soběslavi, musíme se zeptat na tyto a podobné otázky:

Kde si mohu prohlédnout účty města?

Kde najdu dokumenty, o jejichž existenci jsem se dozvěděl v zápisech z jednání rady města nebo zastupitelstva?

Obsahují zápisy informaci, co kdo říkal nebo jsou pouze slohovým cvičením, ve kterém „aristokracie“ (tedy česky „vláda elit“) popisuje skutečnosti tak, jak by se podle jejího názoru měly předkládat těm, kterým se v zemi, kde demokracie vznikla, říkalo “démos”?

Článek byl otisknut v Hlásce 11/2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..