Dětská hřiště v novém

Pokud občas chodíte s dětmi na soběslavská hřiště, asi jste si všimli, že nových je málo a na většině ostatních se podepsal zub času.
Navíc se za posledních 20 let změnily normy na jejich provoz a řada z nich již nevyhovuje. Proto pan Jiří Kubeš navrhl vlastní koncepci dětských hřišť a představil ji přítomným na setkání, které proběhlo 25.10. na Městském úřadě.
Z vedení radnice svoje názory prezentovali místostarosta V. Drachovský, členka RM A. Krejčová a do diskuze přispělo i několik účastníků z řad občanů. A na co se můžeme těšit?V první fázi paradoxně na úbytek herních prvků, protože část hřišť (cca 13 z 21) již neodpovídá normám a po odborné kontrole budou prvky označeny zákazem vstupu a odstraněny. Pískoviště a nižší atrakce možná na přechodnou dobu zůstanou a budou rekonstruovány v následujících letech. Problém možná nastane v Chlebově a Nedvědicích, kde za zrušená hřiště nebude okamžitá náhrada. V nejbližší době by mělo být dokončeno hřiště na Sídlišti Svákov (staví firma Wotan Forest a.s.) a do léta další dvě nová hřiště (zatím nebylo rozhodnuto o konkrétních lokalitách).
Pokud jde o novou koncepci dětských hřišť, ty budou rozdělena na hlavní, která by měla obsahovat prvky pro malé děti(do cca 8 let), tak i děti školního věku (8-14) a investice na výstavbu jednoho hřiště by se měla pohybovat kolem 500-600 tisíc Kč. Na vedlejších menších hřištích bude většinou jen pár atrakcí pro menší, vyžadující investici v 30-250 tisíc Kč, podle lokality. Celková částka na obnovu hřišť by se v následujících letech měla pohybovat kolem 5-7 milionů Kč a roční údržba cca 150 tisíc Kč.


Během diskuze došlo i na řešení některých problémů. Původně mělo město v plánu zrušit hřiště u DDM, ale nakonec se zjistilo, že je hojně využíváno a možná dojde i k jeho rozšíření. Došlo i na kritiku montáže, kvůli kývající se věži. Podle místostarosty způsobila uvolnění betonových základů omladina a budou tedy k věži přidány další vzpěry. Dále byly slyšet stížnosti na majitele psů a omladinu, znečistující hřiště. Proto budou některá hřiště ohrazena nižšími plůtky, dodány provozní řády a u Polikliniky se uvažuje o kontrole kamerovým systémem.
Vzhledem k malému počtu účastníků z řad veřejnosti byly přislíbeny informace o hřištích v Hlásce a zveřejnění koncepce na webu města.
Mluvilo se i o věcech, netýkajících se přímo dětských hřišť, např. chytrých lavičkách, WiFi na náměstí nebo o zasypání příkopu u Hlásky.
Návrh nových hřišť zatím není konečný a pokud byste chtěli ovlivnit to, kde a na čem si budou v budoucnu hrát Vaše děti nebo pokud máte lepší nápad na využití veřejného prostoru,  neváhejte kontaktovat místostarostu Vladimíra Drachovského.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..