JČTED: Povolební ozvěny. Dnes s Pirátem Martinem Kákonou

JIŽNÍ ČECHY – Celostátně se Piráti prosadili do sněmovny až letos. Z 2,66 procent v předčasných volbách 2013 letos poskočili na 10,79 a z Jihočeského kraje budou mít i jednoho poslance – Lukáše Koláříka z Katovic. K povědomí o České pirátské straně přispívají svou prací už i zastupitelé v obcích a městech. Zastupitele Martina Brože mají Piráti v píseckém zastupitelstvu, v Soběslavi rovnou dva – a jednoho z nich, Martina Kákonu jsme také požádali o povolební rozhovor.

S jakými pocity jste zaznamenal výsledek voleb?
Tak byla to samozřejmě radost z dosažení vytčeného cíle Pirátů, spojená bohužel i se zklamáním. Nepředpokládal jsem, že populismus a zejména nacionalismus bude mít v těchto volbách takové slovo. Věřil jsem lidem, že se postaví proti šíření strachu stejně, jako to udělali v případě pana Konvičky v senátních volbách. Je přitom jedno, zda jde o strach důvodný či bezdůvodný, protože ten, kdo se bojí, není schopen racionálního rozhodnutí. Vždycky jsem říkal své dceři na vodě, můžeš se bát, ale nesmíš přestat myslet, protože když se budeš jenom bát, tak se určitě převrhneš. Soustřeď se na to, co máš udělat, aby ses nepřevrhla. Dalším pocitem je obava. Mám nyní velké obavy o demokracii v naší zemi, protože nedemokratické strany získaly polovinu křesel ve sněmovně. Tím mám na mysli strany, které neuplatňují demokratické principy samy na sebe. Konkrétně to lze vyčíst ze stanov ANO a SPD. Doufám, že to demokracie ustojí. Věřím, že Piráti a ostatní demokratické strany naši Ústavu a naše sice nedokonalé, ale zatím demokratické zákony nedají.

V Soběslavi už jsou Piráti v zastupitelstvu, vidíte nějakou paralelu, co mohou přinést Piráti do sněmovny?
Určitě transparentnost. To je zbraň, o které se ostatním politikům ani nesní. Nedokáží si ji totiž představit. Je něco jiného o transparentnosti mluvit a něco jiného transparentnost uplatňovat. Nejde přitom o to, aby Piráti nebo občané stále něco kontrolovali. Důležitá je ta možnost kontroly. Bez možnosti kontroly totiž nelze budovat demokracii.
Na komunální úrovni stále transparentnost v mnoha oblastech chybí. Například smlouvy, které město Soběslav vystavuje v registru smluv, mají začerněny bankovní účty. V registru je tedy zveřejněna smlouva, na které nevidíte, kdo komu platil! Legislativa to dnes umožňuje. Doufám, že Piráti ve sněmovně tohle a řadu dalších věcí vyřeší.

Na celostátní úrovni zřejmě není vyloučena spolupráce Pirátů a ODS. Může to fungovat ve světle vašich zkušeností z komunální politiky? Není tajemstvím, že v Soběslavi jste se starostou Jindřichem Bláhou z ODS dost na kordy…
Já osobně ODS vyčítám, že je to strana, která se stará více o politiku než o řešení problémů. Fungovat to ale může. Pokud Piráti něco navrhnou a poslanci ODS budou vidět, že to lidé chtějí, tak to podpoří. Respektive, budou se to snažit prezentovat jako svůj nápad, aby nepřišli o voliče. To ale Pirátům nevadí. Sharing is Caring. Upřímně řečeno, nevím o bodu v naší povolební strategii (což je veřejný dokument Pirátské strany, který slouží jako kuchařka pro povolební vyjednávání), který by mohl ODS vadit. Snahou Pirátů není bojovat proti ostatním stranám a názorům, ale posouvat naši zemi kupředu.

Vyšlo v http://www.jcted.cz/povolebni-ozveny-dnes-s-piratem-martinem-kakonou/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..