Dokolečka dokola

Na základě požadavku města Jihočeský kraj prověří možnost vybudování kruhového objezdu na křižovatce E55 a ulice Obchodní a úpravu křižovatky E55 a Bechyňské ulice.


Je to už pár let, co přišly do módy kruhové objezdy. Mezi jejich výhody patří snížení rychlosti při nájezdu na křižovatku a tím prakticky vymizení vážných dopravních nehod.
Navíc i vozidla z vedlejších směrů mohou plynule najíždět na hlavní směr. Mají ale i určité nevýhody a to je snížení plynulosti dopravy v hlavním směru. Ty se snaží řešit tzv. „turbo“ kruhový objezd s příčnými prahy. Části řidičů nevyhovuje, ale vyzkoušet si ho můžete například v Českých Budějovicích.
Dalším menším problémem jsou přechody pro chodce, které většinou vychází těsně za výjezd z kruhového objezdu.
Soběslav se zatím téhle „kruhové“ módě vyhnula, i když jeden netradiční kruhový objezd ze sedmdesátých let tu také máme. Je to Náměstí Republiky. Sice se nepodobá těm dnešním moderním, ale účel plní dobře.

kruhac_lidl_2
Kruhový objezd E55-Obchodní

O kruhovém objezdu se tedy uvažuje na křížení silnic E55 a ulice Obchodní. Dnes, se snížením provozu díky D3, už nájezd na E55 z vedlejších silnic není tak obtížný. Do budoucna, s rozrůstáním Svákovského sídliště směrem na sever, bude vhodné napojit dopravu ze sídliště právě sem.

kruhac_bechynska
Kruhový objezd E55-Bechyňská

Druhá řešená křižovatka je křížení E55 a Bechyňské ulice. Mnoho řidičů využívá E55 jen pro přejetí směrem do města. Jenže zde je velmi málo místa pro kruhový objezd, nevejde se sem ani typ „šiška“. Jediným vylepšením křižovatky by tak byl odbočovací pruh do města a přechod pro chodce přerušený ostrůvkem.

A jaký kruhový objezd by podle Vás měl smysl? Hlasujte v naší anketě.

2 komentáře u „Dokolečka dokola“

  1. Kdykoliv jedu směrem od Lidlu k Penny a naopak, tak si říkám, proč tady neudělali kruháč? U Tábora jsou tři na jednom kilometru a tady by se taky hodil.

    1. Já když jedu od Penny k Lidlu, tak raději jedu přes benzínku, je to mnohdy rychlejší..ta křižovatka je to dost frekventovaná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..