Návrh pro jednání ZM – Transparentní účty

Následující článek je součástí 7 návrhů předložených Piráty pro Soběslav k 5. zasedání Zastupitelstva města Soběslav. Originální dokument je k dispozici zde.

Návrh usnesení

ZM pověřuje tajemníka města zajistit převod všech “výdajových” bankovních účtů města na účty transparentní. Výjimkou je účet, ze kterého se budou provádět pouze výplaty zaměstnanců či jiné platby obsahující citlivé osobní údaje. Dále zajistit uvedení těchto transparentních účtů na webových stránkách města. Bude-li nutné používat kódové označení platby, bude zveřejněna a udržována i tato dekódovací tabulka.

Termín je do konce kalendářního roku.

ZM dále pověřuje starostu města projednat stejné opatření ve všech městem ovládaných organizacích a výsledek sdělit na příštím řádném zasedání ZM.

Zda převést na transparentní i “příjmové” účty bude rozhodnuto později.

Zpracovatel návrhu: Piráti pro Soběslav

Předkladatel návrhu: Piráti pro Soběslav

Důvodová zpráva

Transparentní účet, je účet u kterého příslušná banka umožní internetové prohlížení jednotlivých pohybů po dohodnutou dobu. Převod běžného účtu na účet transparentní nepřináší další bankovní náklady majiteli účtu, technicky ho realizuje banka. Jeho zavedení je nejjednodušší způsob, jak umožnit veřejnou  kontrolu výdajů města. Převedení hlavních účtů města na účty transparentní, tedy na účty snadno veřejně kontrolovatelné, zvýší povědomí o transparentním chování obce. Zajištění transparentního hospodaření obce by mělo být ne-li povinností, tak alespoň slušností k občanům. Transparentní účty zavedla již mnohá města. Chce-li i Soběslav usilovat o vyšší transparentnost, toto je jeden z vhodných prvních kroků.

Zavedení si vyžádá aktivní přístup pracovníků města při vyplňování příkazů k úhradě, aby z výpisu byl jasný účel platby a nevznikala nutnost dodatečného vysvětlování veřejnosti. Jednotlivé pohyby jsou mimo jiné označeny textem určeným zadavatelem v příkazu k úhradě. Je třeba přijmout takové vnitřní opatření, které napomůže k snadnému pochopení účelu zveřejněné platby. Je-li nutné používat kódové označení platby, je vhodné zveřejnit dekódovací tabulku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..