Nechodí tam lidi

Když někdo zavítá na zasedání zastupitelstva v Soběslavi, nemůže si nevšimnout hlavního problému. Nechodí tam lidi. Tak je to totiž zrežírované. Na zastupitelstvu se fakticky nic neřeší, účast veřejnosti je nadbytečná. Co předloží rada, to se schválí, ostatní zamítne. Na úrovni zastupitelstva se nehledá nejlepší řešení, které může vzniknout jen ze širokého konsenzu různých názorů. O jednotlivých bodech programu se většinou ani nediskutuje. Proč to tak je, vysvětlila členka rady slovy: My jsme si už všechno řekli na radě. Tím vyjádřila přesvědčení, že rozum v tomto městě má pouze pan starosta a ostatní členové rady. Další zastupitelé a občané nemají zdržovat otázkami. Je třeba, aby zasedání zastupitelstva pěkně odsejpalo a mohlo jich být v roce co nejméně.

Zapojení veřejnosti do dění ve městě

Nelze pochybovat o tom, že rozhodování o veřejných prostředcích má probíhat s co největší účastí veřejnosti a pod veřejnou kontrolou. Účast veřejnosti přinese mnoho nových pohledů, a proto může přinést i mnohem lepší výsledek. Veřejná kontrola je zase důležitou zpětnou vazbou a zároveň pojistkou proti zneužití moci. To se však snáze řekne, než prosadí. Přihlášení se k posilování transparentnosti by mělo být politické rozhodnutí města. Umožnění veřejné kontroly většiny vydávaných peněz omezí nebezpečí z libovolného selhání. Mělo by platit nejen pro Městský úřad Soběslav, ale i pro všechny organizace ovládané městem, ať už jsou to příspěvkové organizace nebo obchodní firmy. Transparentní účty, rozklikávací rozpočet do úrovně faktur, pravidelné zveřejňování přijatých faktur, zveřejnění všech dosud platných smluv se zodpovědným vyplňováním metadat, zveřejnění všech dokumentů, které není nutné ze zákona tajit a další známé metody působí jako účinná protikorupční opatření a opatření zvyšující hospodárnost již tím, že poskytují možnost zpětně snadno dohledat případnou podezřelou transakci. Není důležité, zda někdo z veřejnosti opravdu kontrolu pravidelně provádí, ale že ji provádět může.

V první chvíli stačí dodržovat několik zásad:

  • Starostou nebude zvolen člověk v konfliktu zájmů, zastávající jinou funkci ve veřejné správě nebo v soukromém sektoru. Nebude třeba současně v dozorčí radě průmyslového podniku nebo senátor.
  • V kontrolních výborech (finanční a kontrolní výbor) nebude žádný člen rady města. Předsedou finančního i kontrolního výboru bude člen opozice. Většina členů výborů bude z řad odborníků na danou problematiku, většinou z nečlenů zastupitelstva.
  • Zastupitelstvo se bude scházet nejméně sedmkrát ročně a bude veřejně řešit problémy města, nikoliv jen schvalovat návrhy rady.
  • Dojde k vyšší účasti veřejnosti na rozhodování. Například v každé výběrové komisi bude náhodně vybraný zástupce z řad veřejnosti.
  • Bude zaveden participativní rozpočet.
  • Zveřejňováno bude automaticky vše, co není zákonem utajeno.
  • Všichni zastupitelé přijmou demokratické minimum.
  • I opozice dostane prostor pro reagování na každý článek v Hlásce v témže čísle.

Opatření, která zvyšují účast veřejnosti na řízení města, se dá vymyslet mnohem víc. Teď je třeba alespoň nějak začít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..