Nejsme slepí !

Konfucius řekl, že veškeré zlo pramení z nevědomosti. Mnohdy se stačí jen rozhlédnout kolem sebe, abychom si uvědomili, kolik je v téhle větě pravdy.

Proč piráti nosili pásku přes jedno oko?

Mnozí lidé se domnívají, že většina pirátů v soubojích přišla o jedno oko. Není tomu tak. Ve skutečnosti šlo o důmyslnou pomůcku.

Při obsazování lodí se nešlo vyhnout tomu, aby piráti nevstupovali do podpalubí. To bylo spojeno s velkým rizikem, protože pirát vešel do podpalubí ze sluncem ozářené lodi, navíc na otevřeném moři. V podpalubí bylo šero, a tak by oku trvalo minimálně 30 sekund, než by se adaptovalo na tmu. Během první minuty by přitom piráta určitě někdo propíchnul. Piráti si proto udržovali jedno oko stále ve tmě a to potom při vstupu do podpalubí odkryli. Mohli tedy v šeru vidět okamžitě.

Pirát

Jak vidíte, piráti nosili pásku přes oko, aby lépe viděli. I my se chceme napřed v šeru pozorně rozhlédnout, než začneme něco měnit. To se bohužel neobejde bez alespoň částečného obsazení radnice, protože dnes jsou některé informace drženy v podpalubí.

Zdroje:

Doporučení Federal Aviation Administration pro noční vidění pro piloty

2 komentáře u „Nejsme slepí !“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..