Nelze věřit slibům ani dohodám – Zastupitelstvo pohledem Petra Krále

Ze zasedání zastupitelstva města jsem odcházel ještě s horším pocitem než obvykle. Příčinou byla hlasování o dodatečné volbě člena výboru pro průmyslovou zónu a o termínu referenda. 

Výbor pro rozvoj průmyslové zóny již nějakou dobu má pouze 6 členů. To je v rozporu se zákonem o obcích, kdy počet členů výboru musí být lichý. Při vytváření výboru zastupitelstvo v Soběslavi rozhodlo, že výbor bude  složen poměrně k rozdělení mandátů v zastupitelstvu. V praxi to znamenalo, že vždy tři zastupitelé delegovali do výboru jednu osobu bez dalšího kádrování ze strany ostatních. Když z výboru odstoupil člen delegovaný mnou a dalšími dvěma zastupiteli (Ing. J. Klímou a Fr. Dukátem), předpokládal jsem, že nám přísluší právo i povinnost delegovat nového člena. Delegovali jsme člověka, který se průmyslovou zónou zabývá dlouhodobě – Zdeňka Ruxe. Volba člena výboru zastupitelstvem měla být pouze formalita. Nestalo se tak. Pro tohoto člena výboru nakonec hlasovalo pouze osm zastupitelů. Tím byl popřen domluvený princip volby. Plyne z toho pouze poučení, že na žádné sliby, dohody či smlouvy o průmyslové zóně nelze věřit. Mohou být kdykoliv porušeny. 

Poměrně dlouhý spor se vedl o termínu vyhlášení referenda. Navrženo bylo společné konání v době parlamentních voleb. Návrh byl podán včas a kdyby vedení Města nečinilo kroky, které celý postup zdržely a naopak vyšlo požadavku vstříc, bylo možné referendum v tomto termínu uspořádat. Protože referendum i vlivem zbytečného soudního extempore nebylo vyhlášeno včas, nemůže se již v termínu parlamentních voleb konat. Přípravný výbor proto podal vstřícný návrh na nový termín v době komunálních voleb v roce 2022.

Obvyklé je, že zastupitelstvo stanoví termín požadovaný přípravným výborem. Podle zákona se místní referendum koná nejpozději do 90 dnů po dni jeho vyhlášení, není-li v návrhu přípravného výboru uvedena doba pozdější. Navrženému termínu tedy mohlo být vyhověno. Město se však v důvodové zprávě opřelo o právní názor advokátní kanceláře, která vyvodila, že se zastupitelstvo může od navrženého termínu odchýlit, pokud osvědčí, že pro konání referenda v jiném termínu jsou přesvědčivé důvody. Upozornil jsem zastupitele, že to je jen právní názor řadovėho právníka. Uváděné “přesvědčivé” důvody nemusí být přesvědčivé pro soud. Ten alespoň v jednom podobném případě takové rozhodnutí zastupitelstva zrušil. Upřednostnil souběh s jinými volbami zejména pro  účast co největšího počtu oprávněných osob a také nižší náklady. Přesto vedení města navrhlo a nakonec i prosadilo vlastní termín  v sobotu 6. 11. 2021. Tedy v den volna, kdy má mnoho lidí jiné plány.

Nechci spekulovat, proč Město nevyhovělo návrhu přípravného výboru. Město nyní bude zataženo do dalších soudních sporů a do rozhodnutí budou všichni v nejistotě. Považuji za pravděpodobnější, že se soud přikloní k návrhu termínu přípravného výboru a celé obstrukce tak byly zbytečné. Možná to stratégové města nedomysleli. Bohužel to budeme muset zaplatit.

1 komentář u „Nelze věřit slibům ani dohodám – Zastupitelstvo pohledem Petra Krále“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..