Není čas ztrácet čas – ZASTUPITELSTVO POHLEDEM Ivety Matějů

Původně se měli soběslavští zastupitelé sejít již v průběhu dubna, díky nastalé situaci bylo však jednání dvakrát posunuto na pozdější termín. Podařilo se to až 6. 5. 2020 a s ohledem na platná vládní nařízení se konalo ve velkém sále kulturního domu, kde měli jednotliví zastupitelé samostatné stolečky s předepsanými rozestupy. 

Hned v úvodu zasedání přišel od starosty města nečekaný návrh, aby byl z programu vypuštěn bod “Různé” s odůvodněním, že je nouzový stav. To jako vážně? Program jednání zastupitelstva byl zveřejněn na internetu i v Hlásce v původní podobě a pokud někteří občané přišli s konkrétním dotazem (které se obvykle řeší právě v tomto bodě), bylo by jim tímto obrazně řečeno, že sem vlastně vážili cestu naprosto zbytečně. Je sice pravda, že návštěvníci na tomto zasedání by se dali spočítat na prstech jedné ruky, to ale na věci nic moc nemění – koneckonců jejich připomínky nebo dotazy mohly směřovat právě k aktuální situaci. 

Martin Kákona s touto inovací očividně také nesouhlasí a dává protinávrh, aby program zůstal v původní podobě, jak byl zveřejněn. Následuje hlasování, kde je pro Martinův návrh pouze 6 zastupitelů (Kákona, Král, Matějů, Bučinský, Klíma a Dukát). No, ani mě to nepřekvapuje. Pokračuje se hlasováním o návrhu pana starosty, který podpoří nadpoloviční většina a bod “Různé” je tím tedy oficiálně vypuštěn z programu.

Na řadu přichází finanční záležitosti – nejdříve závěrečný účet města za loňský rok a poté první letošní změna rozpočtu města. U té se do diskuze přihlásí nejdříve předseda finančního výboru Jiří Klíma, který sdělí, že finanční výbor doporučuje tuto změnu ke schválení a zároveň doporučuje zřízení orgánu města, který by měl za úkol navrhnout opatření ke zmírnění ekonomických dopadů v souvislosti s opatřeními Vlády ČR. Dále se do diskuze opět přihlásí Martin Kákona, který se změnou rozpočtu souhlasí, ale apeluje na to, aby se do příští změny rozpočtu promítly očekávané dopady nouzového stavu a jeho důsledků a dále podpoří myšlenku vzniku poradního orgánu města. I mě se ten nápad líbí. Na takto komplexní problematiku by určitě byla vhodná speciální pracovní skupina (ideálně složená z odborníků), která by mohla komunikovat přímo např. s místními podnikateli. Starosta odpovídá, že příští rozpočtová změna již zmíněné vlivy bude reflektovat a že opatření na zmírnění ekonomických dopadů je na programu následujícího zasedání Rady města. Tak se necháme překvapit. Osobně tomu zřízení poradního orgánu ale moc nevěřím, spíš tipuju, že si to jako obvykle rozhodne samotná Rada.

Zbývající body jsou vesměs formální – kosmetické úpravy ve zřizovacích listinách a majetkové převody. A protože bod “Různé” se nekonal, zasedání skončilo po rekordních 30 minutách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..