Nezjednodušujte si to

Volební heslo ODS si v Soběslavi vyložili po svém. Zastupitelstvo si práci zásadně zjednodušuje tím, že návrhy opozice sice zařadí do programu, ale při schvalování programu, kdy není otevřena diskuze, je pod nějakou nejapnou záminkou zase z programu vyřadí. Tyto obstrukce nejde vysvětlit jen leností zastupitelů. Tady se možná jedná o promyšlený záměr.

Na posledním zasedání ZM to potkalo můj návrh na projednání studie Transparentní radnice. Čtete dobře, studie se měla jen projednat a případně diskutovat o tom, jaké kroky k posílení transparentnosti Město může rychle a levně učinit. Paní Krejčová, jako patrně největší odborník Města na účetnictví a výpočetní techniku, argumentovala tím, že Město přeci již koná kroky k posílení transparentnosti a tak žádný další názor nepotřebuje. Já však žádné takové kroky nevidím. Město nemá dosud ani jeden transparentní účet a to už uplynul rok od mého prvního návrhu na jeho zavedení. Tehdy byli zastupitelé úspěšně, ale nepravdivě, zastrašeni hrozbou pětimiliónových pokut. Na posledním zasedání se paní Krejčová vymlouvala na skutečnost, že Město možná bude vybírat nový účetní systém a je nutné s transparentností čekat a čekat.

Tak jak to je? Tři kroky navrhované ve studii lze zavést okamžitě cca ve dvou dnech bez jakýchkoliv nákladů. Jistě není nutné na cokoliv čekat s tím, aby web města obsahoval rozcestník k již zveřejněným údajům o použití veřejných peněz. Některé takové údaje byly zveřejněny na žádost občanů podle informačního zákona, například seznam faktur za posledních 6 let, ale na webu jsou trochu utajeny. Je to snad proto, že číselná řada faktur není úplná ?

Jistě není na co čekat, když studie navrhuje vytvoření pouze takových transparentních účtů za kterých bude patrné, jaké Město a všechny jím řízené organizace proplácí faktury .

Jistě není na co čekat, když je navrženo pravidelné zveřejňování seznamu všech proplacených faktur. Jde o export z libovolného účetnictví ke stažení nebo pro případné zobrazení v nějaké jednoduché aplikaci jako je například moje prohlížení faktur: ingpetrkral.cz/faktury.php

Ani u navrhovaného zveřejňování účetních dat formou rozklikávacího rozpočtu není závislost na konkrétním účetnictví nijak velká. Klikací rozpočet je samostatná aplikace běžící na internetovém serveru. Standardizovaná účetní data se do ní jen pravidelně nahrávají. Navrhované řešení firmy Internetstream jsem vytipoval jako zatím nejlepší a nejlevnější. Primárně je vytvořené v návaznosti na účetnictví Gordick, které dosud používá Město a všechny jím řízené organizace. Kdyby se Město rozhodlo pro implementaci účetnictví jiné firmy, vytvoření převodního můstku by nemělo stát více než cca deset tisíc Kč. A kdo ví, zda všechny městské organizace na nové účetnictví přejdou. Opět tedy není na co čekat a nebýt transparentní. Přitom levnější je jen řešení od Ministerstva financí ČR, které je zcela zdarma. Zavádění Open Source řešení, která jsou nejlevnější zejména do budoucna, však zřejmě není strategie Města.

Nevidím žádný důvod, proč Město nechce začít s posilováním transparentnosti okamžitě. Jedině snad ten, že si chce situaci značně zjednodušit, aby se nikdo v utrácení veřejných peněz nešťoural. Prostě, kdo nechce být transparentní, nějaký důvod si vždy najde. Nebo nějaký důvod již má?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..