Otevřený dopis starostovi

K sepsání tohoto veřejného dopisu mě dovedl e-mail, který jsem obdržel od pana starosty, v němž mne vyzývá k rezignaci. Tento e-mail byl adresován mně, místostarostovi, tajemníkovi městského úřadu, Pirátům pro Soběslav a ve skryté kopii byl rozeslán, jak jsem až později zjistil, i dalším lidem, zřejmě všem zastupitelům a možná i někomu dalšímu.

Pokud jste ho ještě nečetli, tak tady je:

M. Kákono,

za čtrnáct dnů, tj. 23. 9. 2015, se koná jednání zastupitelstva města a rád bych Vám připomněl událost, která se stala v neděli odpoledne 2. srpna letošního roku. Tuto neděli jste se pravděpodobně rozhodl vyřešit dlouholeté sousedské spory o půl metru pozemku se svým sousedem. Vnikl jste na cizí pozemek a fyzicky napadal osmdesátiletého starce, který odpočíval na lavičce na své zahrádce, a způsobil mu těžká zranění. Napadený je, bohužel, můj otec Josef Bláha a celá událost se stala před zraky mé vážně nemocné matky Růženy Bláhové. Napadený díky včasné pomoci lékařů po třídenním pobytu na jednotce intenzivní péče v táborské nemocnici Vámi způsobená zranění naštěstí přežil. Léčení však trvá dodnes. Za celou dobu jste v sobě nenašel dostatek odvahy a slušnosti, abyste se za své chování omluvil, případně nabídl účinnou pomoc. Vaše chování je daleko za hranicemi lidského chápání a svědčí o Vaší povaze a smýšlení.

Osobně se domnívám, že do vyřešení celé události orgány činnými v trestním řízení byste se měl zdržet své účasti na jednání zastupitelstva města, případně rezignovat na mandát člena Zastupitelstva města Soběslavi.

Ing. Jindřich Bláha, starosta města“

Pan Ing. Jindřich Bláha v uvedeném e-mailu popisuje událost, u které nebyl, ale zřejmě o ní ví víc než já.

Já to zažil trochu jinak.Tady vůbec nešlo o pozemky. Asi před dvěma měsíci mě odchytil pan Bláha starší, když jsem sekal trávu. Co prý budeme dělat s těmi keři, že by se měly ostřihat. Já jsem mu odpověděl, že keře stříhat nechci, že se nám to líbí tak, jak to je, když rostou divoce, a že s tím není přeci žádný problém, když nezasahují k němu na pozemek. Naopak, kdyby se ostříhaly, tak by v tom směru více rostly a mohlo by se v budoucnu stát, že pak na jeho pozemek zasahovat budou. Na to on odpověděl, že se domluví s mojí manželkou, když vidí, že se mnou se nedohodne. S tím jsme se rozešli.

Asi měsíc potom jsem opět něco dělal na zahradě a najednou vidím, že jsou keře ostříhány. Manželka o tom nic nevěděla, protože ten den jsme spolu zrovna probírali, jestli nějak panu Bláhovi nevyhovíme a co s těmi keři provedeme.

Keře byly navíc ostříhány takovým způsobem, že z jedné strany byly obnaženy jejich kmínky. To mě opravdu rozčílilo. S manželkou ty keře pěstujeme již několik roků a teď je někdo poškodí během chvilky. Jdu tedy k plotu a povídám. Dobrý den sousede, máte tu nějaké divoké králíky. Pan Bláha seděl na lavičce a komentuje, co se děje paní Bláhové. Mě při tom úplně přehlíží, jako kdybych tam nebyl. Tak jsem k němu došel a dal mu pohlavek. Kdysi se tomu říkalo „na pamětnou“ a odešel jsem. To ovšem způsobilo, že si mě pan Bláha všiml. Vzal paní Bláhové hadici a začal na mě stříkat vodu. A nejen to. Křičel něco o p……tech, a začal do mě i tlouct. Kdykoliv jsem se na něho podíval, abych mu vzal hadici z ruky, dostal jsem pěstí do nosu. Ten mě pak bolel ještě několik týdnů, ale žádné vážné zranění mi myslím nezpůsobil, teď už mě nos nebolí a křivý není o nic víc, než byl před tím. Držel jsem si levou rukou Bláhu od těla a ten pak spadl do záhonu. Později jsem zjistil, že mi strhl z levé ruky silikonový pirátský náramek, který od voleb nosím. To ale nemusel dělat tímto způsobem. Na tom náramku je totiž napsáno „sharing is carring“, což mě v podstatě zavazuje k tomu, abych ho dal každému, kdo mě o něj požádá. Může si ho tedy nechat.

Pan Bláha ležel nezraněn v záhonu a dýchal, voda na mě už nestříkala, tak jsem se šel domů převléct a osušit.

Chvíli na to jsem šel kolem se psem na procházku do lesa, abych se uklidnil. Před Bláhovými stála sanitka a pan Bláha zrovna říkal, že ho nemusí odvážet do nemocnice, že je v pořádku. Saniťák trval na tom, že když zavolali sanitku, tak že ho odvézt musí.

No a pak se dlouho nic nedělo, dokud jsem neodeslal radě města návrhy, které jsme pro jednání zastupitelstva města s Piráty pro Soběslav připravili přes léto.

Vsadím se, že příště, až zase pošlu na zastupitelstvo nějaké návrhy, tak se zjistí, že biju děti. Předem tedy říkám, že občas děti biju. Dělám to proto, aby z nich nevyrostli lidé, jako je pan Bláha.

Pane Ing. Jindřichu Bláho, starosto města, vzhledem k tomu, že jste rozeslal prostřednictvím internetu zprávu, která obsahuje pomluvu, učinil jste tak navíc ve své pracovní době, tedy v době, kdy se máte starat o město, použil jste k tomu e-mailovou adresu městského úřadu a učinil jste tak navíc jako veřejná osoba, žádám Vás tímto, abyste rezignoval na svoji funkci.

Martin Kákona

4 komentáře u „Otevřený dopis starostovi“

 1. Vážený pane Kákono. Je mi líto , že bydlím v Soběslavi , kde jsou v zastupitelstvu lidi ,jako jste Vy. Kteří řeší své soukromé „žabomyší války “ o to jestli ostřihat nebo neostřihat keře. Vy jako zastupitel , když už Vás někteří lidi zvolili , by jste se měl chovat diplomaticky a ne pohlavkovat lidi , za to že Vás neposlouchají . Není minulé století . Není výchovné pohlavkovat své sousedy , když máte s ním nějaký problém. Žijete asi v jiné době . Takzvaným pohlavkem na pamětnou nás trestali soudružky učitelky na základních školách za minulého režimu. Je smutné že takto chovají stále lidi , i když mají před jménem ing. Své děti si bijte jak chcete . Já je být nebudu , aby pak nebyli jako Vy a neudělovali výchovné pohlavky na pamětnou starším lidem a co víc , veřejně se k tomu přiznávali . Tak se věci podle mě neřeší .

  PS: Je mi velice líto Vašeho náramku z označením „politické strany “ o které si myslím své.

  Občan města Soběslav Tomáš Hájek.

  1. Dobrý den pane Hájku. Odpovídám až nyní, neboť jsem byl vázán mlčenlivostí po dobu vyšetřování celého případu. Zde nejde o žabomyší války, ale o ochranu právního státu, protože situace dospěla do bodu, kdy někteří lidé stojí zcela mimo zákon. Souhlasím ale s vámi, že pohlavkovat se mezi sebou nemůžeme, není to řešení. Řešení tedy vidím pouze politické. Je nutné vyměnit vládnoucí oligarchii.
   Myslím si, že nežiji v jiné době, pouze mám jiný žebříček hodnot a nejsem inženýrem lidských duší. Nejsem ale určitě pokrytec, který tvrdí, že nikdy neuhodil dítě. Kdyby mi moje matka řekla, že ji někdo dal pohlavek, určitě bych se jí zeptal proč. Kdyby mi pak řekla, že kvůli tomu, že mu ostříhala keře, určitě bych jí vynadal.

 2. Přečetl jsem si článek Martina Kákony a musím říct, že jsem rád, že jsem takového „magora“ nevolil. Jste ubožák, protože ospravedlňení, že Vám někdo ostříhal keř a atd… je velmi lichý v kontextu napadení starce. Jsem rád, že jsem v plné síle a využiji Vaši metotu „vychovneho políčku“ v praxi. Uvidíme jestli změníte názor při pohledu z druhé strany. Jakub

  1. Dobrý den pane Novotný,
   pohlavek, navíc vedený malou silou, nevnímám jako napadení starce, jak píšete. Souhlasím ale s vámi, že to není vhodné řešení v kontextu s poškozením keřů. Pan Bláha za tento svůj přestupek bohužel nebyl nikdy stíhán. Je to i má vina, protože jsem nechal celou věc promlčet. Neohradil jsem se doteď ani proti křivému svědectví, které pan Bláha učinil. Ještě to zvážím, protože míra společenské škodlivosti jednání pana Josefa Bláhy je podle mého názoru velká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..