Parkování v centru: barevné zóny se blíží

Na otevřených informačních kanálech města jsme mohli nedávno nalézt pozvánku na “Veřejnou prezentaci možností parkování v centru města“, kde měla být prezentována studie „Posouzení parkování v centru města Soběslavi“, kterou zpracovala fakulta dopravní ČVUT Praha. Tato akce proběhla 15.5.2018 od 17:00 hodin a nelehkého úkolu prezentace a obhajování současného stanoviska Města se ujal místostarosta Mgr. Vladimír Drachovský. Účast z řad veřejnosti byla na soběslavské poměry poměrně značná (asi 40 lidí), což svědčí o tom, že toto téma je důležité a aktuální.

Hned na úvod bylo řečeno, že z původní studie ČVUT toho do aktuálního návrhu mnoho neproniklo, což bylo pro účastníky značným překvapením, neboť oficiální název akce napovídal přesný opak. A jak by tedy mělo parkování v budoucnu vypadat? Návrh počítá se zavedením tzv. modrých zón pro rezidenty (tzn. majitele bytových jednotek v zóně regulovaného parkování) a abonenty (tzn. podnikatele se sídlem provozovny tamtéž), dále tzv. zelených zón, kde bude časově omezené parkování zdarma na 1 hodinu (u polikliniky 2 hodiny) a to v pracovní dny v době od 7 do 16 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin, a nakonec červených zón, nacházejícími se před budovami Městského úřadu, které by bylo vymezeno pro jeho návštěvníky. Parkovací karty by měly být vydávány na Městské polici a to zdarma, na každou bytovou jednotku 1 kus. Se zavedením tohoto systému je počítáno přibližně od září/října tohoto roku.

Následně došlo na mnohé dotazy přítomných občanů týkajících se např. míst pro invalidy (jejich počet bude odpovídat vyhlášce), snížení rychlosti na náměstí na 30 km/h (ano, počítá se s tím), přechodů pro chodce na kruhovém objezdu na náměstí (bohužel nebudou, protože nesplňují požadavky), vyznačení jednotlivých parkovacích míst na náměstí a u polikliniky pomocí vodorovného značení, protože v současné době tam parkují lidé jak se jim chce (ano, protože tím je možné získat dalších několik míst), nebo zveřejnění tohoto návrhu a možnost jeho připomínkování ze strany veřejnosti, protože kdo tu dnes nebyl tak tyto informace nemá (ano, dnešní prezentace bude zveřejněna a občané mají možnost předložit svoje připomínky do konce května místostarostovi) a mnoho dalších. Později se diskuze stočila k samotnému faktu, že na náměstí ubyde nemalé množství parkovacích míst a že současná varianta rekonstrukce náměstí neodpovídá požadavkům občanů na parkování, s čímž velká část přítomných souhlasila. Kromě místostarosty města se k tomuto nikdo z dalších přítomných členů Rady Města nevyjádřil.

Jestli půjde v oblasti parkování o změnu k lepšímu či horšímu ukáže až čas. Jisté však je (jak poznamenal jeden z přítomných občanů), že kdyby se počet parkovacích míst nesnižoval, nemuselo by se toto vůbec řešit – nebo alespoň ne takto drasticky. Při jednání dále zaznělo velké množství připomínek a námětů občanů, z čehož je evidentní, že se o dění ve městě zajímají a rádi by k jeho fungování přispěli. Škoda, že takovýchto veřejných projednání není více, nepochybně by to bylo k prospěchu všech.

Piráti pro Soběslav pořídili (i přes jisté obtíže) videozáznam z jednání pro ty, kteří se nemohli zúčastnit osobně bude brzy k dispozici na webu https://pirati.sobeslav.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..