Petr Král: Vše bude transparentní. Jednoduché řešení existuje.

Proč kandidujete jako lídr Pirátů pro Soběslav?

Před deseti lety mě dění ve městě moc nezajímalo. Ulice byly sjízdné, kanály odtékaly, žádné aféry jsem neznal. Prostě pohoda. Postupně mi došlo, že město hospodaří s tolika veřejnými penězi, kolik je jich k dispozici, a proto se zákonitě vždy něco podaří. Zásluha vedení není v tom, kolik veřejných peněz utratí, ale zda se staví právě to, co je pro všechny obyvatele to nejdůležitější, zda byl vybrán nejvhodnější dodavatel a zda to třeba není zbytečně drahé. Důležité je, aby se občan mohl na rozhodování podílet, přispět svými nápady a následně mohl použití veřejných peněz i kontrolovat. Pokusil jsem se jako občan navrhnout základní protikorupční opatření. Radil jsem se se skutečnými odborníky, s IT firmami i s ministerstvem financí. Přesto se v Soběslavi nepodařilo nic z toho prosadit.

Na Pirátech mě zaujalo zejména to, že nejdou doleva ani doprava, ale směřují dopředu. Pomáhá jim v tom právě důsledné prosazování transparentního přístupu. Líbí se mi také snaha a odborná schopnost Pirátů prosazovat moderní technologie a zejména snaha o zapojení lidí do rozhodování.

Protože samo se nic neudělá, vstoupil jsem na kandidátku jako nezávislý. Hlasování mě vyneslo až do jejího čela. Chci totiž ve městě něco změnit.

Co je zásadní problém města a jeho řešení?

Autoritářský způsob řízení samosprávy a úřadu. Město Soběslav neřídí 21 zastupitelů. Samospráva se redukovala skoro na samoděržaví (pozn. red. absolutistická vláda v Rusku, kdy je moc soustředěna v rukou cara). Nemůže to být o tom “Někteří si nás zvolili, tak teď do toho nemluvte”. I v Soběslavi se hraje podivná hra na koalici a opozici. Jen někdo má možnost něco prosadit, jiný si, jako Maruška, může jen bouchnout pytlíkem. Snad po nových volbách půjdou stranické zájmy stranou a zastupitelstvo bude pracovat jako tým.

Je možné zhodnotit posun v transparentnosti města za uplynulé čtyři roky?

Posun v transparentnosti je černá nula. Přestala zavrženíhodná praxe, kdy rada města předem protiprávně cenzurovala návrhy Pirátů. Přesto zastupitelstvo žádný takový návrh neschválilo. Začalo se zveřejňovat více dokumentů, avšak finanční kontrolní výbor je řízen členkou rady, což kontrolu prakticky znemožňuje. Jednoduché řešení ale existuje. Stačí se jen rozhodnout, že vše bude transparentní. Není to v nástrojích, ale v chuti se tak chovat.

Kudy by se Soběslav měla vydat?

Základem je správné řízení. Rozhodnutí zastupitelstva by měla být činěna na zasedání zastupitelstva před zraky veřejnosti. Neměla by zde být pouze schvalována rozhodnutí rady nebo starosty. Pouze kvalitní veřejné projednávání může vrátit zájem občanů o dění ve městě. Zastupitelstvo by mělo přijmout nová pravidla vycházející například z manuálů transparentní samosprávy, dobrého radničního periodika a dalších. Mělo by vycházet z dobré praxe jiných měst. Zásadně by se měla zvýšit účast veřejnosti na rozhodování. Cesta je však dlouhá.

Mgr. Martina Plátová

Od dětství mne zajímají počítače a staré hodiny - první zájem se stal mým povoláním a druhý koníčkem. Pracoval jsem na různých pozicích ve výpočetním středisku. V období privatizace jsem se stal ekonomickým ředitelem Lady a členem jejího představenstva. Po revoluci jsme s kolegou jako první v Soběslavi zaváděli internet a tvořili webové prezentace. Založil jsem a stále vedu Český spolek horologický. V roce 2016 jsem kandidoval za Piráty do Senátu. Do komunálních voleb jdu proto, že transparentnost je v Soběslavi stále žhavým a nedořešeným tématem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..