Týdeník Táborsko: Piráti v Soběslavi usilují o nulovou toleranci hazardu. Do města se dostaly kvízomaty

SOBĚSLAV — Zastupitelé v Soběslavi v minulém roce schválili novou vyhlášku o ha­zardních hrách ve městě. Ta po­voluje výherní automaty pou­ze v provozovně na Nové ulici. Zastupitel Martin Kákona (Piráti pro Soběslav) se už teh­dy ohradil proti povolení automatů na jedné adrese a při­pomněl, že ve městech, kde fu­guje nulová tolerance hazardu, klesla kriminalita o 30 až 40 procent. Navrhl tedy novou vy­hlášku s nulovou tolerancí, pro tu však hlasoval pouze sám se svojí stranickou kolegyní Ive­tou Matějů.

Na posledním jed­nání ve středu 21. března zastupitelům tento návrh přednesl znovu. Do diskuze se z řad ob­čanů přihlásil Karel Zabloudil. „Jsem smutný z toho, že kvůli nové vyhlášce jsem musel jed­nu provozovnu zavřít a jednu částečně. A já jsem ji plně re­spektoval. Jediná moje firma a moji zaměstnanci, které jsem musel propustit, na tom byli biti. S hrůzou jsem zjistil, že podle předkladatele návrhu ne­jsou problém kvízomaty. Teď jich je tu pět až deset. Je tam umožňováno hrát i lidem, kteří nejsou plnoletí. Myslím si, že to není dobře. Věřil jsem tornu, že město nebo předkladatel s tím něco udělá, a mrzí mne, jak to dopadlo,“ zmínil Karel Zabloudil. Starosta Jindřich Bláha doplnil, že město si po­mocí městské policie zjistilo, že v Dominu naproti poště je kvízomatů pět. „Ale slibujeme si, že pokud začne fungovat herna na adrese určené vyhláškou, kvízomaty z města zmizí. Takové jsou i zkušenosti z jiných měst, ukáže to praxe,“ pozna­menal starosta. Proti kvízoma­tům se ohradil i Marcel Tlášekj jehož firma jako jediná teď může výherní automaty v So­běslavi provozovat. „Legální výherní automaty v Soběslavi přinesly přibližně pět milionů korun do rozpočtu města. Kví­zomaty přivezli Poláci, kteří nedají do rozpočtu nic. A ha­zard tu zůstane, jen peníze z něj půjdou do Polska nebo jinam. Chtělo by to komplexní řeše­ní,“ poznamenal Marcel Tlášek.

Růžena Domová (KSČM) se k nulové toleranci přidala. „Myslím si, že pět milionů pro naše město není až tak spásných. S ohledem na to, co to způsobuje. Pro mne ten, kdo obchoduje a provozuje automaty, a, vydělává na tom, je na úrovni dealera drog,“ řekla zastupitelka. Strhla se diskuze o tom, zda mohou celníci proti kvízomatům nějak zasáhnout. „Mně volají denně dvě, tři firmy, protože ví, že mám prosto­ry, a nabízí mi kvízomaty. Ale vyhlášku respektuji. I když vím, že proti kvízomatům není žádný legislativní nástroj. Ab­solutně žádný,“ dodal Karel Zabloudil. Martin Kákona pak uvedl, že Marcel Tlášek má v současné době monopol na automaty v Soběslavi, a že je to špatně.

„Městská policie o tom, že ve městě jsou kvízoma­ty ví, ale nic s tím nedělá. Ani na celní správu to zřejmě ne­hlásí. Ale já s tím rozhodně něco udělám, to se můžete spolehnout. Minule jsme tu vyhlášku přijali, protože se říka­lo, že když jedna herna zůsta­ne, problém s kvízomaty nebude. Herna zůstala a kvízomaty dorazily také. Vyhláška tedy nefunguje. Pojďme tedy dát nulovou toleranci a nechť je na mně, ať já dobojuju s kvízoma­ty. Slibuji, že s tím něco udělám a kvízomaty tu nebudou,“ podotkl Martin Kákona. Prohlásil také, že člověk provozující bar Domino s kvízomaty pomáhá shánět závislé hráče pro hernu na Palubě. Navrhl, aby se kvízomaty zabavovaly za asisten­ce celní správy. Marcel Tlášek zastupitele Kákonu vyzval, aby se s ním vydal na inspekci do heren v okolních městech, ně­kolikrát ho také slovně napadl.

Růžena Domova navrhla, zda by město nemohlo vyhlásit referendum, Martin Kákona to podpo­řil, ale starosta Bláha řekl, že o tom město v žádném případě neuvažuje. Následně na žádost zastupitelů bouřlivou diskusi ukončil a Marcel Tlášek jedná­ní opustil. Zastupitelé hlasova­li, pro nulovou toleranci byli jen Martin Kákona a Iveta Matějů (Piráti pro Soběslav) a za KSČM Růžena Domová a Jan Pehe.

Článek vyšel v Týdeníku Táborsko 13/2018

4 komentáře u „Týdeník Táborsko: Piráti v Soběslavi usilují o nulovou toleranci hazardu. Do města se dostaly kvízomaty“

  1. Pokud jsem dobře slyšel, ing. Kákona slíbil, že to tak s kvízomaty u pošty nenechá. Ale jsou tam stále!!!

    1. Dobry den pane Osinku, delam na tom. Nejsou tam stale. Kvizomaty odvezla ceni sprava. Jsou tam nove a je jich mene, zrejme provozovatel uz nechce tak riskovat. Nicmene, na tomto pripadu je videt, ze zachovani herny na Palube mesto od kvizomatu nezachrani, jak tvrdil pan starosta. Je treba razantnejsi postup proti hazardu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..