30.9.2019 se po 313 dnech konečně podruhé sešla IT komise. Na nečinnost jsme během roku několikrát upozorňovali, ale nedostali jsme žádné odpovědi na naše emaily. A zrovna komunikace by měla být silnou stránkou IT komise.
Podruhé se komise sešla trochu narychlo, což úplně nevyhovovalo nám, kteří pracujeme pár desítek kilometrů od Soběslavi, ale nakonec se sešli všichni členové IT komise. Pan místostarosta Lintner nám vysvětlil důvod, proč odstupuje. Prostě toho má víc, než stíhá. Novým členem se stal Zbyněk Mareš, správce počítačové sítě MěÚ Soběslav.
Já jsem měl trochu výhrady k programu. Vzhledem k tomu, že jsme předem nedostali žádné materiály a např. bod “Infocentrum” moc informací na první pohled neposkytl, domluvili jsme se s novým předsedou IT komise, p. Turkem, že příště budou body alespoň lépe rozepsány. A co nás čeká v Soběslavi nového?
Připojení městského úřadu a možná i dalších městských organizací optickým kabelem z vlakového nádraží se zatím realizovat nebude. Počká se, až město koupí starou výpravní budovu a jak to vlastně bude s dopravním terminálem.
Řešila se i volná WiFi pro obyvatele a turisty. V Sezimově Ústí využili dotace Wifi4EU a volnou Wifi rozšíří na 7 místech veřejného prostoru. V Soběslavi dotaci využít neplánují, začátkem příštího roku se zprovozní wifi před infocentrem ve staré radnici čp.1/I a možná i na části náměstí. Navrhoval jsem, aby wifi byla i na úřadě, kde lidé stráví také dost času při vyřizování úředních záležitostí, tak proč jim čekání nezpříjemnit. Tomu ale není nakloněno vedení města.
Dále jsme dostali informaci, jaké vybavení město pořídí do staré radnice. Opravená budova dostane nové IT zařízení a na MěÚ bude připojena optickým kabelem. V jednací síni, kde budou nově probíhat zasedání ZM, bude nový konferenční systém a hlasovací zařízení (zatím pouze poloautomatické, zastupitelé musí hlasovat sami :-). Jednací a obřadní síň budou nově ozvučeny. Infocentrum dostane nové monitory a bude uvnitř vybaveno dotykovým infokioskem.
Určité změny proběhnou i na webových stránkách města. Měl by přibýt informační e-mailový kanál a některé úředníky si budete moci zarezervovat. Jedna z věcí, které se možná dočkáme, je zpětná vazba, např. hlášení poruch. Sice bych radši viděl tuto funkci v mobilní aplikaci, ale městem koupená aplikace “V OBRAZE” hlášení poruch neumožňuje.
V městské knihovně dochází také ke změně informačního systému. Starý systém už nemá podporu, a proto se přechází na jeho nástupce Tritius. Pro čtenáře by se nic měnit nemělo.
P. Bučinský informoval o budování bezdrátové sítě LoRaWAN v Táboře. Síť umožňuje připojení různých druhů snímačů, např. dálkové odečty energií, teploty a dalších, které nejsou datově náročné.
Na závěr ještě p. Vedral informoval o chytrém osvětlení a jeho zajímavých možnostech. Kromě standardních funkcí, jako stmívání a šetření energie, umí posílat data po silových kabelech nebo připojit čidla na snímání teploty nebo ovzduší. Ale to je v Soběslavi ještě vzdálená budoucnost. Tyto projekty by totiž znamenaly pro město vyšší pracnost a náklady. Zatím to ani nevypadá, že by měly velkou podporu u vedení města. Prostě Soběslav počká, až smart city začnou budovat ostatní a pak uvidíme.
Do konce roku by mělo proběhnout ještě jedno setkání, kde by se měly dořešit pravidla pro veřejnou městskou WiFi a podrobněji rozebrat obsah webových stránek města.