Soběslavská radnice – mistři v utajování

Právo na informace je zaručeno Listinou základních práv a svobod. Na internetových stránkách řady měst (např. v Písku) najdete spoustu věcí zveřejněných nad rámec zákona, například podklady pro jednání rady města, zápisy z výborů a komisí či kompletní dokumentace k probíhajícím projektům. V tomto směru má ovšem Soběslav stále co dohánět.

Když se v roce 2014 dostali Piráti do soběslavského zastupitelstva, začali na tyto skutečnosti upozorňovat. Hned po prvním jednání zastupitelstva jsme zveřejnili zápis, který byl do té doby dostupný jen zastupitelům. Netrvalo dlouho a brzy začaly být zápisy zveřejňovány. O několik měsíců později zápisy začala zveřejňovat i rada města, avšak bez příloh. Ty přitom mnohdy obsahují zásadní informace ukazující kontext celé problematiky. Dodnes ale spadají do kategorie neveřejné. Již delší dobu usilujeme, aby byly zápisy z rady města veřejné a to včetně včetně příloh. Z radnice se však stále dozvídáme nové a nové důvody, proč to není možné. Argumentem pana tajemníka Brylla, který v době digitalizace těžko obstojí, byla odpověď z letošního dubna, že materiály rady města jsou shromažďovány pouze v tištěné podobě a městský úřad nedisponuje jejich elektronickou verzí. Nevím jak vy, ale my si fungování radnice si v 21. století představujeme jinak. Malou útěchou je, že zastupitelé si mohou tyto materiály prostudovat přímo na radnici. 

Dalšími u nás utajovanými dokumenty jsou zápisy z výborů a komisí. Ty ovšem v Soběslavi  nemají jednací řády, zápisy je nikdo zveřejňovat nenutí. Sami jsme na jaře vyvinuli iniciativu k vytvoření jednotných pravidel pro kontrolní výbor, finanční výbor a osadní výbory, kde navrhujeme zveřejňování jejich zápisů v plném rozsahu. Snad bude brzy naše iniciativa dotažena do zdárného konce. 

To, že jsou zápisy tajné, však neznamená, že jsou veřejnosti nedostupné. Zažádat si o ně může každý podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Tak jako jsme to udělali letos v červenci, kdy jsme požádali o zápisy ze všech výborů, komisí a redakční rady měsíčníku Hláska od začátku roku 2018. Od té doby jsou tyto zápisy dostupné na webových stránkách města. Co tedy brání tomu, aby byly zveřejňovány rovnou?

Zápisy z komisí rady města a výborů zastupitelstva ke stažení ZDE.

1 komentář u „Soběslavská radnice – mistři v utajování“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..