Proč zůstat na Vánoce doma?

O vánočních svátcích navštěvujeme své příbuzné a také se scházíme se svými rodiči a prarodiči u jednoho stolu. Je těžké říct: “Ne babi, letos nepřijedeme.” Navíc, když pro nás ministerstvo zdravotnictví připravilo instruktážní video, ve kterém se nepřímo říká, že se má člověk jít otestovat antigenními testy, aby mohl na Vánoce za rodiči. 

 

Otestovat se jděte, protože testy mohou přinést nová data o rozšíření viru v populaci a to nám může pomoci v rozhodování, co dál. Určitě ale nepodléhejte iluzi, že si budete moct při štědrovečerní večeři sundat roušku, pokud budete u jednoho stolu s příbuznými. 

ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) v listopadu vydalo technický report, jak je to s antigeními testy. Podle ECDC se antigenní testy doporučují pro pacienty s přiznaky nemoci a pro případ, kdy nejsou dostupné RT-PCR testy. Pro bezpříznakové osoby jsou antigenní testy nevhodné a mají malou účinnost. Přitom se předpokládá, že právě u SARS-CoV-2 jsou význačnými přenašeči bezpříznakoví lidé.

https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Options-use-of-rapid-antigen-tests-for-COVID-19.pdf

Existuje ale metoda, jak se za příbuznými podívat alespoň do konce roku a nadcházející svátky tomu mohou pomoci. Pokud od Štědrého dne zůstanete doma a nebudete se s nikým stýkat (ale opravdu s nikým), tak na Silvestra (lépe ale až na Nový rok) byste mohli za rodiči vyrazit, pokud nebudete mít přiznaky nemoci. Samozřejmostí je mít roušku nebo lépe respirátor a na návštěvě nejíst a nepít. Za příbuznými přeci nejezdíme kvůli jídlu, ale i to se dá, pokud v karanténě vydržíte 12 dnů.

https://www.bdi.ox.ac.uk/news/the-timing-of-covid-19-transmission 

Přeji Vám krásné Vánoce a zbytek roku prožitý v pokoře a víře, že příští rok bude už normální a bez závažných nemocí.

Martin Kákona

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..