Soběslavská COVID data

Na stránce sobeslav.cz od začátku pandemie zobrazuji výběr COVID dat ze stránky MZČR vybraných pro Soběslav. Využívaná datová sada je aktualizována jednou denně z hlavní databáze přibližně po osmé hodině. Zahrnuje počty nově diagnostikovaných osob s COVID-19 a počty aktuálně nakažených na úrovni obcí. Data jsou ministerstvem shromažďována z mnoha zdrojů s různou dobou aktualizace. Nejrychleji jsou aktualizovaná data o nově diagnostikovaných, pomaleji o uzdravených osobách a ještě pomaleji může být zpětně dohledáváno aktuální bydliště. I tyto zpětné úpravy jsou promítnuty do statistik a grafů. 

První graf ukazuje vývoj stavu aktuálních případů. Může být lehce ovlivněn zpožděným hlášením o počtu uzdravených. Proto mohou být cca poslední tři dny trochu nadsazené. V dalších dnech je to již zahrnuto. 12.3.2021 MZČR oznámilo, že tato data hodlá poskytovat cca s měsíčním zpožděním. Doufám, že to nenastane a “aktuální” data budou stále dostupné. Zatím jsou. 

Druhý graf uvádí součet přírůstků za posledních sedm dní klouzavě. Je to proto, že ve výsledcích jsou značné rozdíly v pracovních a nepracovních dnech. Součet za sedm dní zajišťuje, že hodnota obsahuje každý den v týdnu právě jednou. Neměla by se tak dramaticky měnit. Z tohoto grafu lze odhadovat trend šíření infekce.

Třetí graf ukazuje tyto přírůstky po sedmidenních krocích. Zahrnuje tak delší období.

Poslední informační řádek obsahuje “dnešní” počet aktivních případů a jeho přepočet na 100 tisíc obyvatel pro srovnání s jinými místy. Pro přepočet je používána hodnota 6907 obyvatel Soběslavi. Protože to je z hlediska statistiky celé epidemie malé číslo, tak se některé trendy nekryjí s celostátním vývojem. Daleko více se projevují lokální špičky epidemie jako například na konci října minulého roku. 

Při požadavku na zobrazení program kontroluje, zda MZČR nevydalo novější data. Když ano, provede výběr soběslavských dat, což může chvíli trvat. V opačném případě odpovídá na základě uložených dat poměrně hbitě. O tom, kdy byla data ministerstva naposled aktualizována vypovídá text Last-Modifield. Jen připomínám že uvedený čas je GMT, tedy v době, kdy není letní čas je třeba údaj převést na SEČ a jednu hodinu přičíst. Pokud data za včerejší den nejsou ještě k dispozici, je na to návštěvník stránky upozorněn. 

Doufám, že nastane doba, kdy tento program již nebude potřeba. Musíme se o to však zasadit všichni omezováním zbytných osobních kontaktů. 

1 komentář u „Soběslavská COVID data“

  1. Ačkoliv ve státě je uváděn velký pokles přírůstků nově nakažených, Soběslav ke dni 20.3.2021 dosáhla zatím nejvyšších čísel za celou pandemii. K tomuto dni tvoří aktivní případy cca 2,5 procenta obyvatel. Doufejme, že i u nás dojde v následujících dnech k obratu tohoto trendu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..