Soběslavské školy v hledáčku zastupitelů

Již delší dobu sledujeme situaci v oblasti školství v Soběslavi. Naši zvýšenou pozornost vzbudily nejasnosti okolo fungování a pravomocí komise školské, kulturní a cestovního ruchu (které jsme zaznamenali na zastupitelstvu i v připomínkách občanů). A také vzrůstající odliv žáků ZŠ ze Soběslavi do škol v okolních městech či alternativních „vzdělávacích systémů“.

Oslovili jsme ředitele škol a školek, zda by nám umožnili krátkou exkurzi. Dne 21. 10. jsme navštívili ZŠ Komenského a E. Beneše, MŠ Nerudova a MŠ Duha. Mateřské školy máme v Soběslavi opravdu krásné a kvalitně vybavené. V MŠ Duha bych rád vyzdvihl účast zástupců rodičovské rady a speciální pedagožky z Pedagogicko-psychologické poradny, se kterými jsme vedli přínosnou diskuzi. Nadšeni jsme byli z Duhového hřiště, realizovaného okolo školky, fungující knihobudky (proč vlastně v Soběslavi dosud žádnou jinou nemáme?) nebo nově vznikající hračkobudky.

Základní školy jsme si prohlédli v doprovodu radní a členky školské komise Mgr. Aleny Krejčové a vyzpovídali jsme jejich ředitele. Na naše přání byli přizváni i výchovní poradci či školní psychologové.

Vedení škol nelze upřít velkou snahu o modernizaci prostor. Kde však (nejen z hlediska výstupů této návštěvy) vidíme velký prostor pro další práci, je komunikace s rodiči, práce s klimatem ve škole nebo šikanou. Bylo velmi zvláštní v MŠ Duha slyšet, že komunikace s rodiči je základem, a i když mnohdy stojí navázání spolupráce nemalé úsilí, je to stěžejní bod pro kvalitní práci s dětmi. Pokud totiž rodiče mají dost prostoru, jsou úžasní a mají snahu se na chodu školky podílet. Naproti tomu ve školách jsme slyšeli, že rodiče nespolupracují, nemají zájem a nechtějí se na akcích školy či spolupráci s učiteli podílet. Od návštěvy ve školách si kladu otázku, co se s těmi skvělými a spolupracujícími rodiči přes přelomové prázdniny, kdy jejich dítě přechází z MŠ na ZŠ, stane.

Vždy je co zlepšovat, proto se hodláme tématu školství věnovat i nadále. Cenné pro nás budou podněty ze strany rodičů, žáků, učitelů i široké veřejnosti. Můžete nám je zaslat na e-mail: bucinsky@sobeslav.cz.

Děkujeme ředitelům škol za vstřícné přijetí, otevřenost a podnětnou diskuzi.

Bc. Miloš Bučinský, zastupitel za Piráty pro Soběslav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..