Táborský deník: Soběslav omezí hazard. Ale ne úplně

Soběslav – Radnice se rozhodla omezit počet heren ve městě. Z šesti provozoven chce nechat pouze jednu. Úplný zákaz ale nechystá.

Soběslavští zastupitelé minulý týden odsouhlasili, že zredukují počet heren ve městě z šesti pouze na jednu.

Vyhláška by měla začít platit od ledna příštího roku. Jedinou provozovnou, v níž zůstane hazard povolen, se má stát herna Lada v Nové ulici.

Podle místostarosty Vladimíra Drachovského je k tomuto rozhodnutí vedla snaha vytlačit hazard z centra města.

„Všechny uvedené herny s výjimkou jediné jsou na náměstí nebo v jeho těsné blízkosti. Zároveň jsme však nechtěli úplným zákazem riskovat možnost vzniku takzvaných černých heren na území města,“ uvedl místostarosta.

Nápad omezit hazard v Soběslavi na jedinou provozovnu se však nesetkal s nadšením všech zastupitelů. Podle Martina Kákony (Piráti pro Soběslav) se jedná o porušení pravidel volné hospodářské soutěže.

„Podle mého názoru vyhláška zvýhodňuje majitele nemovitosti, ve které nyní jako v jediné ve městě povoluje hazard,“ uvedl Martin Kákona s tím, že pokud zastupitelé chtěli regulovat hazard, mohli vymezit části města, kde si jeho provozování nepřejí, a ne upřednostnit jediného majitele nemovitosti.

NULOVÁ TOLERANCE
Zároveň navrhl přistoupit k nulové toleranci hazardu ve městě, což by znamenalo jeho celoplošný zákaz.

„Podle studie, kterou máme k dispozici, by nulová tolerance hazardu mohla přispět k významnému snížení kriminality ve městě,“ dodal Martin Kákona s odkazem na studii zpracovanou Nadačním fondem proti korupci.

Odkazovaná studie uvádí snížení kriminality ve městech s nulovou tolerancí vůči hazardu v některých případech až o polovinu oproti stavu před zákazem.

VZNIK ČERNÝCH HEREN

Podle Vladimíra Drachovského se radnice rozhodla nejít cestou úplného zákazu z důvodu obav ze vzniku černých heren.

„Na toto riziko jsme byli upozorněni odborníky a chtěli jsme se jej vyvarovat,“ sdělil místostarosta.

Martin Kákona však namítá, že Jan Šnajdr, jenž byl na minulé zasedání zastupitelstva pozván, není nestranným odborníkem.

„Jedná se o člena prezidia UNASO, což je asociace zastupující výrobce a provozovatele výherních a zábavních automatů,“ zdůraznil Martin Kákona. To je také důvod, proč se na příštím zasedání zastupitelstva chystá otázku hazardu ve městě znovu otevřít.

Vladimír Drachovský možnost výhledového zavedení nulové tolerance vůči hazardu nevyloučil. „Zatím jsme se však rozhodli jít cestou jeho postupného omezování,“ uzavřel místostarosta.

Tento článek vyšel na webu Táborského denníku 27.9 2017

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..