Tak nám zabili participativní rozpočet

Už se Vám stalo, že jste dostali peníze a mohli je utratit za co chcete? V některých městech na podobném principu funguje participativní rozpočet, město vyčlení určitou část rozpočtu, finance jsou pak použity na realizaci projektů navržených a odhlasovaných občany. Prostě takový prvek přímé demokracie. A tak to mohlo fungovat i v Soběslavi, zastupitelé však návrh odmítli. Proč vlastně?

Návrh jsme předložili zastupitelům už v prosinci. Bohužel se za dva měsíce ozval jen zlomek z nich. Rada města se participativním rozpočtem nechtěla zabývat a tak jednání o něm přesunula na finanční výbor. Ten, slovy Aleny Krejčové, návrh nedoporučil ke schválení, i když konečná pravidla mohla určit rada města. A důvod? Napřed je nutno otevřít kanály pro komunikaci s občany. Byl přislíben nový městský web, zde by měla být diskuze a další nástroje pro komunikaci s občany. Je sice zajímavé, že změny byly oznámeny až po předložení Pirátského návrhu a pár měsíců před volbami. Ale i tak by to mohl být malý krůček pro občany, ale velký skok pro vedení města.
Opravdu můžeme věřit slibům k otevřenosti? Projekty města jsou obvykle „tajeny“ do poslední chvíle a ve finální fázi, kdy už není možno dělat velké změny, je informována veřejnost. Příkladem může být akce Nový rybník.
Jedno přísloví říká: „Starého psa novým kouskům nenaučíš“. Možná je letos čas, aby lidé po dlouholetém vedení nové kousky chtěli. Budou komunální volby a to je doba, kdy platí další přísloví: „I pes ví, kdo mu dává jíst“.

7 komentářů u „Tak nám zabili participativní rozpočet“

 1. Participativní rozpočet je u nás zbytečný. Nikdo, ale opravdu nikdo, nemůže lépe vědět než starosta a jeho věrní, jak se mají šikovně utrácet veřejné peníze. Otevírání kanálů žádný nový vítr nepřinese. To dá rozum. Ten přece nemá každý druhý.

   1. Když jsem viděl přenos z jednání zastupitelstva, hlavní problém je v předkladateli. Bylo to amatérské, bez možnosti prosadit. Pokud nejste schopen záležitost předem prodiskutovat s ostatními, nemáte tam co dělat. A Vaše mlčení pro bodu regulace hazardu, nechápu.

    1. Dobrý den.
     Zastupitelé dostali náš návrh tři měsíce předem k připomínkám. Nikdo nevyjádřil žádné negativní stanovisko, zaznamenali jsme pouze pozitivní odezvu. I paní Krejčová návrh podpořila. Poté ale hlasovala proti. Problém vidím pouze v tom, že návrh nepodal pan starosta. To je celé.
     Co se týká projednávání regulace hazardu, šlo o to, že podle jednacího řádu může mluvit každý pouze dvakrát. Nemá cenu plýtvat řečí na předčítání materiálu, který všichni obdrželi a byl zveřejněn na internetu. To, že poté byla vedena diskuse neprofesionálně, je věc druhá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..