Týdeník Táborsko: Senior dům v Soběslavi zvýší počet míst

SOBĚSLAV — Soběslavský Senior dům má v současné době kapacitu 76 míst v dvoulůžkových a jednolůžkových pokojích. Město připravuje žádost o dotaci Ministerstva práce a sociálních věcí, která by měla pokrýt většinu nákladů na nástavbu jednoho patra. Kapacita by se tak zvýšila na rovných 100 lůžek. Město už o peníze na rozšíření Senior domu žádalo loni, kvůli velkému přetlaku žádostí však nebylo úspěšné.

Proč se Senior dům rozšiřuje pouze o 24 míst, vysvětluje místostarosta Soběslavi Vladimír Drachovský: „Provoz Senior domu je financován ze státních peněz prostřednictvím krajů a peníze dostaneme pouze na sto lůžek. Pokud bychom kapacitu navýšili ještě víc, museli bychom provoz financovat z vlastní kapsy a na to bohužel město nemá peníze. Ale i kraj bude muset tuto situaci výhledově nějak řešit, protože populace stárne a žádostí o ubytování v podobných zařízeních bude stále přibývat.“ Předpokládané náklady na nástavbu včetně vybavení nábytkem jsou odhadnuty na necelých 28 milionů korun. Tři čtvrtiny by v ideálním případě pokryla dotace, zbytek by šel z obecní pokladny.
Nástavba za plného provozu Pokud bude žádost o dotaci úspěšná, provedení nástavby se plánuje za plného provozu Senior domu. Zavřít zařízení není možné a přemisťovat ubytované také ne. „Jiná možnost prostě neexistuje. Samozřejmě, že se to chodu Senior domu dotkne, ale doufáme, že pouze minimálně. Třeba táborská nemocnice se také přestavovala za plného provozu. Trvalo to dva roky a přitom tam probíhaly náročné operace, které vyžadují klid. A taky se to zvládlo,“ vysvětluje ředitelka Senior domu Zina Petrásková. „Předpokládám, že firma, která bude stavbu provádět, bude mít zkušenosti s takovým typem práce. Ale to hodně předbíháme. Tyto organizační záležitosti budeme řešit, až když dostaneme dotaci,“ usmívá se Zina Petrásková. I proto zatím v Senior domě neproběhla žádná informační schůzka na toto téma. ;Řešil° se to tady už loni, kdy se žádost podávala poprvé. Naši klienti si o tom přečetli v Hlásce a několik měsíců to bylo tématem hovorů. Svolávat kvůli tomu v téhle fázi ‚velkou informační schůzku mi přijde nesmyslné. Pro některé klienty to totiž může být i důvod k určitým obavám, a kdyby dotace znovu nevyšla, měli by strach zbytečně. Všichni ale vědí, že za mnou můžou kdykoliv přijít a zeptat se na cokoliv,“ vysvětluje svůj postoj Zina Petrásková. Žádosti šestkrát převyšují kapacitu. V současné době leží v soběslavském Senior domě 456 žádostí o ubytování. Poptávka po místech tedy několikanásobně převyšuje kapacitní možnosti. A vzhledem k demografickému vývoji a stárnutí obyvatelstva v celé České republice se bude tento stav v budoucnosti ještě zhoršovat. „My budeme vděční za každé místo navíc, ten přetlak je obrovský,“ říká ředitelka Petrásková. „Samozřejmě ani plánované navýšení lůžek poptávku o ubytování v našem zařízení nepokryje, to víme všichni. S tím, jak se zvyšuje věk odchodu do důchodu, si stále méně lidí nechá svého stařečka doma, protože si to prostě nemůžou dovolit. Dělají to většinou lidé, kteří přijdou o práci a příspěvek na péči je pro ně zajímavý. Nebo lidé, kteří si to můžou finančně dovolit. Ale těch tu moc není,“ uzavírá Zina Petrásková.

Tento článek vyšel v Týdeníku Táborsko 9/2017

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..