Týdeník Táborsko – Tanečky kolem Pirátů

Týdeník Táborsko se i tento týden věnuje dění na dubnovém Soběslavském zastupitelstvu, kdy bylo na program zařazeno 7 návrhů předložených Piráty pro Soběslav. Dle týdeníku se na zastupitelstvu dokonce tančilo. Inu, ne nadarmo se zasedání zastupitelstva v Soběslavi koná v Kulturním domě.

SOBĚSLAV — Po více než půl roce úsilí se podařilo Pirátům pro Soběslav dostat na oficiální program jednání zastupitelstva sedm vlastních návrhů. Snažili se o to od září loňského roku, bez výsledku. Ani jeden z návrhů rada města do zastupitelstva neposlala. Starosta Jindřich Bláha (Sdružení ODS a NK) to zdůvodňoval tím, že materiály nejsou dobře připravené. A pokud si Piráti přejí něco projednávat, mohou návrh předložit přímo na zastupitelstvu. To ale udělat nechtěli. „Chceme, aby obyvatelé města dopředu věděli, co se bude projednávat, a podle toho se rozhodli, jestli se jednání zúčastní, nebo ne. Proto stojíme o řádné zařazení do programu a zveřejnění,“ zmínil zastupitel za Piráty pro Soběslav Martin Kákona. V pozvánce na 8. zasedání soběslavského zastupitelstva, které proběhlo ve středu 13. dubna, už se sedm návrhů podaných Piráty objevilo. Všechny pod jedním bodem.

Řešit se měly mimo jiné soběslavské cyklostezky, páteřní městská datová sít, centrum města, transparentní účty nebo proti-záplavová opatření. Radost Pirátů ze zařazení těchto bodů do programu ale netrvala dlouho. Hned po zahájení jednání totiž zastupitelé program schvalují. Starosta Jindřich Bláha návrhy Pirátů krátce okomentoval a navrhl je všechny z programu vyřadit. „Po zralé úvaze navrhuji, aby zpracovatel a předkladatel na svých návrzích dále pracoval a aby nebyly na dnešním jednání projednávány,“ uvedl starosta. Na to se ozval Jan Pehe (KSČM), který řekl, že některé body opravdu dobře připravené nejsou, ale není to důvod pro stažení všech. Martin Kákona podal protinávrh, kterým stáhl bod o transparentních účtech, o kterých by chtěl nadále jednat s předsedkyní finančního výboru a zastupitelkou za Sdružení ODS a NK Alenou Krejčovou. Ostatní body by podle jeho protinávrhu v programu zůstaly a projednaly se. Pro hlasovalo 17 zastupitelů, dva byli proti a jeden se zdržel.

Obstrukce a Piráti v klatbě

Překvapení ale nastalo, když po schválení protinávrhu dal starosta Bláha opět hlasovat, tentokrát o stažení celého bodu s návrhy Pirátů: „Protinávrh zněl tak, aby se vyřadil bod o transparentních účtech, ale ostatní se projednaly,“ bránil se Martin Kákona. „To jste ale neřekl,“ odvětil starosta. Martina Kákony se zastal Jan Pehe a řekl, že také hlasoval pro to, aby se vyřadily jen transparentní účty. „Hlasovali jsme o tom, že se vypustí z dnešního jednání transparentní účty.

Žádný jiný návrh tady nepadl. A o mém protinávrhu se ještě nehlasovalo,“ stál si na svém starosta a dal na žádost Martina Kákony o protinávrhu hlasovat znovu. To už byly pro jen čtyři hlasy, Piráti a zastupitelé za KSČM. Proti bylo 14 zastupitelů, dva se hlasování zdrželi. Potom se hlasovalo o vypuštění celého bodu s návrhy Pirátů. Pro bylo 15 zastupitelů, proti čtyři a jeden se hlasování zdržel.

I když se tedy body navržené Piráty neprojednávaly, přesto se k nim Martin Kákona vrátil v diskuzi. „Tím, že jste hlasovali pro zrušení našich návrhů, jste nám hned  sebrali možnost je obhajovat. Zároveň jsem doteď nedostal žádné připomínky k tomu, jak bychom měli naše návrhy pozměnit. A také bych se chtěl zeptat, proč v hlášení městského rozhlasu byla pozvánka na zasedání zastupitelstva čtena bez bodů, které navrhli Piráti pro Soběslav. Připadá mi to jako směšná snaha koalice, aby se lidé o našich návrzích nedozvěděli,“ vystoupil Martin Kákona. „Hlášení by mělo být stručné, hlásíme tedy jen některé body. Na váš popud jsme ale doplnili odkaz, že kompletní program je k dispozici na úřední desce,“ odpověděl starosta Jindřich Bláha. „Já už tedy nevím, jak to máme udělat, aby se naše návrhy projednaly. Když už jsou na programu, tak se hned na začátku stáhnou. Koalice se zřejmě opravdu bojí, že by se o tom mezi lidmi mluvilo. Nevím proč, děláme to pro lidi, pro město,“ zakončil Martin Kákona.

Lucie Váchová

(Tento článek vyšel v tištěném týdeníku Táborsko 20. Dubna 2015)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..