Týdeník Táborsko – Zastupitel Kákona vyhrál soud s městem Soběslaví

SOBĚSLAV – Incident z loňského 19. září, kdy městská policie vykázala při Soběslavských slavnostech zastupitele Martina Kákonu s petiční akcí Pirátské strany od hradu a v přestupkovém řízení pak dostal 2000 korun pokutu, skončil u Krajského soudu v Českých Budějovicích. Ten nyní 7. dubna rozhodl, že zásah hlídky Městské policie Soběslav byl nezákonný a město má žalobci Martinu Kákonovi zaplatit 8800 korun na náklady řízení. V rozsudku stojí, že k výkonu petičního práva není třeba povolení státního orgánu a nelze ho ani vnímat jako zábor veřejného prostranství. Zastupitel Kákona přesto tehdy mailem oznámil, že při Soběslavských slavnostech bude sbírat podpisy na petici za lepší řešení centra města, kde požadavkem Pirátů bylo vypsání architektonické soutěže. „Na to zareagovala městská policie a odvedla mě eskortou od našeho stánku,“ popisuje soběslavský zastupitel za Pirátskou stranu. Město argumentuje, že prostor byl vyčleněný pro kulturní dům a jím pořádanou slavnost a Piráti ho zneužili pro politickou akci. Martin Kákona byl na městském úřadu uznán vinným z přestupku a měl zaplatit pokutu 2000 korun. Jenže když podal k soudu žalobu, úřad řízení o přestupku přerušil.

„Budu teď žádat, aby město přestupkové řízení zastavilo a bude také požadovat omluvu od starosty inženýra Bláhy a ředitele kulturního domu Petra Valeše za jejich články v městském zpravodaji Hláska v listopadu loňského roku,“ říká Martin Kákona. Petr Valeš označil ve své glose zřízení petičního místo Pirátů při městské slavnosti ze odporný a zavrženíhodný akt. Podle něj taková nehoráznost na městskou slavnost nepatří. Starosta Jindřich Bláha se v dalším článku na tuto glosu odvolává a píše, že zastupitel Kákona porušil platnou legislativu České republiky.

Krajský soud je ale naopak toho názoru, že vykázáním bylo Martinu Kákonovi upřeno právo zaručené Listinou základních práv a svobod, která každému občanu zaručuje možnost výkonu petičního práva. Ani vyvěšení pirátské vlajky na petičním místě podle soudu ničemu neodporuje, je svobodným politickým projevem. Podle senátu s předsedkyní Věrou Balejovou nemohlo jít ani o zvláštní užívání veřejného prostranství, neboť měl na místo přístup každý.

Město se s verdiktem krajského soudu nesmířilo a jeho právník Miroslav Nosek již podal Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Ve stížnosti namítá, že krajský soud rozhodoval na základě popisu události, který nemá oporu ve spisu, a že o žádnou petiční akci nešlo, protože její iniciátor měl na místě jen prázdné petiční archy. Martin Kákona připouští, že podpisů stihl sebrat málo, protože sotva se na místě objevil, strážníci ho odvedli a vykázali na místo mimo slavnost. „Když kolemjdoucí viděli zásah městské policie, báli se k našemu stánku jít,“ dodává. Svědků celé akce prý má ale několik.

Nyní se tedy bude čekat, jak Nejvyšší správní soud rozhodne o kasační stížnosti. „Je vidět, že město má dost právníků i dost peněz, jen soudní poplatek za podání kasační stížnosti už stál pět tisíc,“ komentuje poslední vývoj Martin Kákona. V Soběslavi vypověděla radnice válku pirátské opozici, které občané vyslali ve volbách do zastupitelstva dva zástupce. Rada města zásadně nezařazuje na program jednání nic z návrhů Pirátské strany a když už se na minulém zasedání její návrhy v programu objevily, dal starosta Jindřich Bláha okamžitě hlasovat o jejich stažení z programu.

Libuše Kolářová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..