Uklízeli jsme Soběslav a našli poklad?!

7. dubna se konala akce „Ukliďme svět, Ukliďme Česko“, kterou už počtvrté v Soběslavi pořádali Piráti pro Soběslav. Ráno, za krásného slunečného počasí, jsme se sešli před Hvížďalkou, nafasovali rukavice, pytle a vysílačky, protože bez spojení není velení. Po rozdělení oblastí jsme mohli vyrazit do terénu. I přes menší počet dobrovolníků jsme vyčistili desítky hektarů, ale na úklid celé Soběslavi by nás bylo potřeba víc.

V pytlích rychle přibývaly nejrůznější odpadky. Kromě nejčastějších PET lahví, skleněných lahví, plechovek a dalšího plastového odpadu se objevily i kuriózní nálezy. Vcelku zachovalá kolobězka, jízdní kolo, 6 lednic, 2 televize, 2 vysavače, kočárek a postel i s úložným prostorem. Nejzajímavějším nálezem byl tajemný vzkaz v lahvi, který jsme našli v rákosí u břehu Lužnice, kde čekal rok na svého nálezce. Sice neobsahoval mapu k pirátskému pokladu, ale vzkazy a kresby dětí ze ZŠ Edvarda Beneše.
Za necelé tři hodiny jsme v 16 lidech nasbírali přes 1,5 tuny odpadu. Pokud můžeme porovnat s okolními obcemi, v Klenovicích se sešlo 38 dobrovolníků a na konci úklidu čekal pan starosta s občerstvením. Ve Veselí nad Lužnicí se dokonce pan starosta do úklidu aktivně zapojil. No, nechme se překvapit příští rok.

Čtvrtým rokem už můžeme hodnotit, kde se odpadků objevuje nejvíce. Kdybych byl pesimista, řeknu všude, ale některá místa jsou navštěvována častěji a možná by nebylo od věci rozšířit počet košů, např. na soutoku, směrem k Pilátu nebo ke Svákovu.

Za spolupráci děkujeme všem zúčastněným, Správě města Soběslavi a panu Mošničkovi, bez jejich pomoci by bylo akci těžké uskutečnit. A můžeme jen doufat, že příští rok bude dobrovolníků více a odpadků méně. Záleží to i na Vás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..