Žádné výsledky

V předchozích článcích byla zdůrazněna nutnost zveřejňování informací zejména při nakládání s veřejnými prostředky a to zveřejňování nejen těch informací, které předpisuje zákon, ale i dobrovolné zveřejňování informací, které nemají zákonný důvod k utajení. Zveřejněná informaci by měla být srozumitelná a úplná. V usnesení z jednání zastupitelstva nestačí tedy uvést: “Zastupitelstvo města schvaluje změnu rozpočtu města Soběslavi na rok 2014 – rozpočtové opatření č. 3/2014 – v předloženém znění.” Toto “předložené znění” by mělo být také zveřejněno např. jako příloha usnesení nebo jako samostatný dokument. Usnesení ve své původní podobě je tedy neúplné. Možná to není přímo v rozporu se zákonem. Povinnost možná je splněna a “koza zůstane celá”.

Před několika dny byl spuštěn nový web Městského úřadu Soběslav s pěknou grafikou i přehledněji organizovaným obsahem. S výše uvedenou výhradou jsou v části dokumenty zveřejněny povinné informace. Na transparentní účty, na zveřejňování smluv, objednávek či finančního plnění však pamatováno není. Na webu by měla být například informace o tom, které smlouvy, objednávky atd. jsou zveřejněny s odkazem na jejich úplný text.

Nový web obsahuje alespoň odkaz na PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY. Na něm najdeme například znění zákona 106/1999 Sb. – o svobodném přístupu k informacím. Nalezneme zde i REGISTR SMLUV, který umožňuje všem orgánům veřejné moci zveřejňovat uzavřené smlouvy, objednávky a finanční plnění. Orgánem veřejné moci je i obec I., II. a III. typu, tedy prakticky každá. Struktura údajů je určena věcným garantem tohoto rejstříku (Ministerstvem financí) tak, aby odpovídala požadavkům na Registr smluv, jak je uvedeno v návrhu zákona předloženého skupinou poslanců (navrhovatel Jan Farský sněmovní tisk 740/0 z roku 2012).

transparence

Je tedy načase, aby i vedení našeho města začalo dobrovolně zveřejňovat smlouvy na tomto portálu. Je načase, aby, s ohledem na řádné a transparentní nakládání s veřejnými prostředky, všechny smlouvy uzavřené městem obsahovaly klausuli o zveřejnění a o souhlasu s tímto zveřejněním. Některá města to dělají od začátku roku 2013. Dnes pokus o vyhledání slova “Soběslav” v rejstříku smluv bohužel končí odpovědí: “Žádné výsledky”.

1 komentář u „Žádné výsledky“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..