Architektonické řešení centra města (červen 2016)

Název: Architektonické řešení centra města

Datum zpracování návrhu: 18. 5. 2016

Návrh usnesení

ZM ukládá RM zorganizovat architektonickou soutěž na architektonické řešení centra města. Podkladem pro architektonickou soutěž by měla být (mimo jiné) nedávno vypracovaná studie dopravy v klidu v centru města a požadavky a připomínky občanů k této studii. Architektonická soutěž by měla zohledňovat trend Carfree City.

ZM požaduje předložit návrh zadání architektonické soutěže na dalším řádném zasedání ZM.

Zpracovatel návrhu: Piráti pro Soběslav

Předkladatel návrhu: Ing. Martin Kákona

Důvodová zpráva

V nedávné době se ukázalo, že současná rekonstrukce náměstí neodpovídá požadavkům na dopravu v klidu v centru města. Zároveň z již vypracované architektonické studie pro rekonstrukci náměstí vyplývá, že chybí kvalitní zadání pro architektonické řešení centra města. Aby se předešlo neúčelnému vynakládání finančních prostředků, je třeba přehodnotit architektonický záměr. Nejlépe je to možné učinit architektonickou soutěží, ve které by mohly být zhodnoceny alternativní návrhy na řešení centrální oblasti města.

Pro inspiraci

Podobně postupuje v jižních Čechách Veselí nad Lužnicí, Tábor, Milevsko nebo Písek. Mimo jižní Čechy pak v poslední době proběhla řada architektonických soutěží na řešení centra města – náměstí (Dobříš, Děčín, Frýdlant, Mělník, Hostomice, Zábřeh, Železný Brod – viz stránky České komory architektů sekce Soutěže – https://www.cka.cz/cs/souteze)

Připomínky Ing. Jindřicha Bláhy:

Úprava náměstí probíhá dle pravomocného územního řízení, které bylo vydáno po veřejném projednání v KDMS za přítomnosti autora návrhu Ing. arch. Jaromíra Kročáka. V souvislosti s řešením parkování v centru města předložíme k veřejné diskusi na přelomu letošního a příštího roku variantní návrh parkování v centrální části náměstí Republiky.

Vypořádání se s připomínkami Ing. Jindřicha Bláhy:

Náš návrh se netýká pouze náměstí, ale centra města v širším slova smyslu. Kromě toho věříme, že úpravy stávajícího projektu rekonstrukce náměstí jsou možné. Viz například zápis z 25. schůze Rady města Soběslavi, která se konala 10. listopadu 2015, ze kterého vyplývá, že RM uvažuje o zvýšení počtu parkovacích míst v jižní části náměstí.

Architektonická soutěž na řešení dopravy a dopravy v klidu v centru města by mohla přinést do problému nové myšlenky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..