Aby občan nebyl ovčan

Skoro všichni politici hlásají transparentnost a předhánějí se ve slibech o skoncování s korupcí a plýtváním. Žádné velké změny ale nepozorujeme. Přitom stačí málo: odtajnit hospodaření veřejných subjektů. Jako občané máme totiž právo vědět o každé koruně z veřejných rozpočtů.

Piráti chtějí, aby stát i samospráva zpřístupnily veškeré informace o svém nakládání s veřejnými penězi, a to v co nejsrozumitelnější podobě. Přitom není důležité, jak velký zájem o ně nakonec bude. Už sama možnost veřejné kontroly znepříjemňuje různé zákulisní hry.

Snad nejdůležitějším legislativním počinem je zákon o registru smluv, který ukládá veřejným subjektům povinnost uveřejňovat smlouvy. Sotva ale začal platit, někteří zákonodárci usilují o dodatečné výjimky. Mezi „zatmívače“, jak tyto lidi pojmenovává iniciativa Rekonstrukce státu, patří například ministr průmyslu a obchodu Mládek, jenž na Táborsku kandiduje do Senátu.

I „běžný“ volič správně tuší, že neexistuje žádný rozumný důvod, proč by smlouvy veřejných institucí neměly být volně dostupné. Je to ta nejlepší obrana proti předraženým zakázkám, zbytečným nákupům nebo nevýhodným prodejům majetku. Nenechme si namluvit, že kontrola přísluší jen zvoleným prominentům.

Jak z toho ven

Začít se musí na nejnižší úrovni. Každá obec by měla zveřejnit svůj „rozklikávací“ rozpočet jdoucí až do jednotlivých faktur, smluv i výběrových řízení. Jedině tak se mohou občané zapojit do skutečného rozhodování. V praxi jsem se setkal s názorem, že občan nechce transparentní radnici, ale nový chodník. Místo zveřejňování informací je prý třeba stavět a nezdržovat se kontrolou. Nový chodník je jistě důležitý. Kdyby ale existovala veřejná kontrola, možná by za stejné peníze byly ty chodníky dva.

Díky internetu máme jedinečnou možnost dokonale zprůhlednit nakládání s veřejnými rozpočty. Dobrým příkladem je třeba Nové Město na Moravě, kde tamní vedení rozvíjí informační systém o hospodaření města. Otevřenost je prostě nejlepším lékem na korupci a plýtvání. Teď už jen stačí, aby občan nebyl ovčan a zajímal se o dění kolem sebe.

Ing. Petr Král, kandidát do Senátu PČR delegovaný Pirátskou stranou

Tento článek vyšel v tištěném vydání Pirátských listů v září 2016

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..