Chytrá Soběslav aneb co dokáže Smart City

Chytrý mobil má už dnes skoro každý, ale chytrá města neboli Smart Cities jsou teprve v začátcích. Co všechno chytré město umí? Například u silnice mohou být rozmístěny senzory, které monitorují ovzduší, hluk nebo obsazenost parkovacích míst. Město tak na jejich základě může plánovat, jaká opatření jsou na konkrétních místech nutná.

Na potrubí může být monitorovací systém rychlosti proudění a tlaku vody, který odhalí případné praskliny v potrubí a úniky vody. V budovách by byly senzory teploty a vlhkosti, které optimalizují vytápění a větrání. Chytrý odpadkový koš, napájený solárním panelem, dokáže slisovat odpad a sám si zavolá svoz. A zároveň pochopitelně patří do chytrého města zeleň, která není jen kolem ulic, ale i na střechách nebo ve vertikálních zahradách. Tohle všechno a mnoho dalšího je chytré město budoucnosti.

Lepší život, lepší služby

Zatím vám to připadá jako budoucnost hodně vzdálená, jenže už dnes můžeme být chytří a nemusí to stát ani moc peněz. Občané by si nemuseli vybírat dovolenou na běhání po úřadech, protože by si většinu vyřídili po internetu nebo by si rezervovali konkrétní čas úředníka. Město by poskytovalo informace přehledně, ve strojově čitelné formě. V mapovém portálu nebo mobilní aplikaci by občan viděl, co se v jeho okolí děje, třeba  kdy se bude opravovat chodník před jeho domem nebo kdy se vyváží kontejnery ve vedlejší ulici. Ve světě Smart Cities nebude radnice občany jen informovat, ale bude mít zájem o jejich názory.

Chytré město by mělo přinést především lepší služby pro občany, a to nejen pro pár vyvolených, ale pro všechny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..